Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Komu patří Krteček? Byznys vnučky Zdeňka Milera může skončit blamáží

Slovensko-cest

  7:00
PRAHA - Bývá označována za dědičku slavného výtvarníka Zdeňka Milera a její společnost Little Mole prodává licence na populárního Krtečka po celém světě. To se však nelíbí firmám, které získaly práva ještě od Zdeňka Milera. Proti novým licencím poskytnutým Milerovou vnučkou Karolínou se brání soudně. A v ruce mají první trumf.

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. foto: MAFRA – Michal Šula

Česká firma Dino Toys z Mnichova Hradiště vyrábí dětské skládačky puzzle s motivem Krtečka už několik let. Nyní se ale musí potýkat s nečekanou konkurencí. Důvod? Od Karolíny Milerové, vnučky zesnulého výtvarníka Zdeňka Milera, totiž koupil licenci na využití oblíbené pohádkové postavičky polský výrobce.

„Firma uzavřela za života pana Milera licenční smlouvu na výrobu her s Krtečkem. Teď se objevují další společnosti, které se prokazují smlouvu s vnučkou Karolínou. Tvrdí, že je dědičkou, což podle závěti a projednávaného dědictví není. Rozdává licence v zásadě v rozporu s tím, co uzavřel před tím její dědeček,“ řekl serveru Lidovky.cz advokát Jiří Matzner, který firmu Dino Toys zastupuje.

Osud Foglarova dědictví?

Jaroslav Foglar

„Rumcajs, Maková panenka a koneckonců i pan Foglar – to jsou značky, které bohužel doplatily na to, že dědictví se chopil někdo, kdo vůbec nebyl dědicem a než se dědictví vypořádalo, tak tu značku natolik zdevalvoval, že zmizela úplně z trhu,“ obává se advokát Jiří Matzner.

Spor o nakládání s autorskými právy na kresleného Krtečka totiž připomíná tahanice o odkaz Jaroslava Foglara, které trvaly více než 12 let. Spisovatelův synovec zpochybňoval platnost závěti, jejímž prostřednictvím těžce nemocný autor v roce 1996 odkázal svůj majetek Nadaci Jaroslava Foglara. Soud však závěť potvrdil.

Společnost podle něj minulý týden u soudu poprvé uspěla, když získala předběžné opatření, které zakazuje konkurenčním firmám s výrobky nesoucími motiv Krtečka nakládat a distribuovat je v Česku a na Slovensku. Stejný výsledek Matzner očekává i u svého dalšího klienta – výrobce dřevěných hraček s krtkem Detoa.

Dědické řízení, které by určilo právoplatného vlastníka autorských práv, zatím není uzavřeno. Do té doby však jako správkyni licencí určil Zdeněk Miler v roce 2006 advokátku Milenu Fischerovou, s níž dlouhodobě spolupracoval.

„Moje správa dědictví autorských práv pana Milera, kterou vykonávám z jeho vůle a která je potvrzená Městským soudem Praha, stále trvá. Dědické řízení dosud neskončilo a já sama se neodvažuji odhadnout, kdy se tak stane,“ uvádí Fischerová.

„Dokud správa dědictví autorských práv trvá, nesmějí budoucí dědicové s dědictvím nakládat ani s ním činit jakákoliv opatření,“ dodává advokátka, přičemž znění ustanovení o správci dědictví zveřejnila na internetu.

Nejasnosti kolem práv na vydávání obrázkových knih s Krtečkem řeší i nakladatelství Albatros, které licenci již léta vlastní. „Čekáme na skončení dědického řízení. Albatros není výhradním nakladatelem knížek s Krtkem a u těch, které máme, zatím nepozorujeme ohrožení našich platných licencí,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí nakladatelství Radka Potměšilová.

Krtečkova budoucnost: zábavní park v Číně

Podle Karolíny Milerové obchoduje společnost Little Mole s autorskými právy na základě licenční smlouvy, kterou uzavřela se svým dědečkem ještě za jeho života. Její znění však Milerová zveřejňovat nehodlá.

„Naše licenční smlouvy jsou uzavírané mimo rámec dědického řízení a jsou zcela platné. Na trhu je již spousta nových výrobků, které nikdo nerozporuje,“ řekla vnučka slavného výtvarníka serveru Lidovky.cz s tím, že správkyně dědictví nemá na uzavírání nových smluv mandát od všech dědiců.

Karolína Milerová se pravidelně objevuje na stránkách lifestylových časopisů. Před obchodováním s licencemi na postavu Krtečka se věnovala DJingu nebo modelingu.

„Paní Fischerová má jednat ve prospěch dědiců. To znamená řádně spravovat dědictví a vyhýbat se případným sporům, což nečiní,“ dodala Milerová. Sama má s postavičkou Krtečka velké plány. Chystá natáčení nových dílů a vybírá licenční partnery po celém světě. V Praze chce brzy otevřít Krtečkovu restauraci a podle webu firmy Little Mole je v plánu i zábavní park v Číně.

„Snažíme se, aby dědickým řízením značka neutrpěla na popularitě a mohly se dál vyrábět nové výrobky. Veškeré kroky činíme v souladu s tím, co již bylo vytvořeno, avšak bohužel bez součinnosti paní doktorky Fischerové, která neposkytnutím potřebných informací dědicům neumožňuje úspěšně dokončení dědického řízení a blokuje tak i vývoj produktů do budoucna,“ stěžuje si Milerová.

17. května 2013

Karolína Milerová mluvila o byznysu s Krtkem i v pořadu Show Jana Krause.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!