19. srpna 2015 8:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stagnující italská muzea povedou poprvé v historii i cizinci

Leonardo da Vinci do detailu zmapoval lidské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo da Vinci do detailu zmapoval lidské tělo | foto: Reuters

ŘÍM Několik prestižních italských muzeí, včetně slavné galerie Uffizi ve Florencii, dostalo poprvé v historii jako nové ředitele cizince. Vláda doufá, že tímto krokem zamezí další stagnaci svých slavných kulturních institucí, napsal britský list The Telegraph.

Nové vedení přišlo do 20 muzeí. Sedm z nových ředitelů vzešlo po mezinárodním konkurzu ze zahraničí, například z Německa nebo Británie, zbylých 13 ředitelů jsou Italové, z nichž někteří předtím působili v cizině.

Italská muzea, ve kterých visí díla Leonarda da Vinciho, Michelangela nebo Caravaggia, nepřitahují podle italské vlády zdaleka tolik návštěvníků, kolik by si zasloužila. V desítce nejnavštěvovanějších světových muzeí není ani jedno italské.

Do pařížského Louvru zamíří každý rok 8,5 milionu lidí, do Britského muzea v Londýně přijde ročně pět milionů lidí, zatímco jeden z největších italských turistických magnetů - Uffizi - navštíví jen 1,5 milionu lidí za rok.

Boj s fronami a lepší rezentace na webu

Do čela Uffizi nyní přijde Němec, sedmačtyřicetiletý kunsthistorik Eike Schmidt. Bojovat chce mimo jiné s nekonečnými frontami před muzeem. „Když někdo z Ameriky nebo Číny přijde do Uffizi a stráví dvě nebo tři hodiny ve frontě, není to ideální začátek,“ řekl Schmidt agentuře AP. Zvažuje prý prodej vstupenek online přes počítač nebo chytrý telefon.

Návštěvnost italských muzeí snižují též nemoderní webové stránky, z nichž některé jsou pouze v italštině, a předem neoznámené uzavírky. Muzea se podle The Telegraph potýkají i s nedostatkem peněz a přílišnou byrokracií.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...