2. listopadu 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Stát dosadil své lidi do OKD. Pohlídají stamilionový úvěr

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA/OSTRAVA Na dvojici klíčových postů v managementu krachujícího důlního obra dosadil stát své lidi. Členem představenstva firmy se stal dřívější topmanažer ostravské skupiny Michal Kuča. Finančním ředitelem pak expert Michal Sládek.

Úkolem dvojice manažerů bude v první řadě dohlédnout na čerpání 700 milionového záchranného úvěru, který stát firmě v insolvenci poskytl o prázdninách. A to skrze svou společnost Prisko, jenž spadá pod ministerstvo financí vedené vicepremiérem Andrejem Babišem (ANO).

Koho vláda poslala do OKD?

Michal Kuča

  • Novým členem představenstva OKD se stal Michal Kuča.
  • V OKD profesně působil v letech 1980 – 2013.
  • V letech 1991 -1998 například jako ředitel Dolu Darkov a v letech 1998 – 2013 jako předseda představenstva a ředitel společnosti OKK Koksovny a.s.

Michal Sládek

  • Novým finančním ředitelem OKD byl jmenován Michal Sládek.
  • Michal Sládek je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze.
  • V rámci své odbornosti působil v mnoha významných poradenských firmách, jako například KPMG nebo Arthur D. Little.

Jmenování dvojice manažerů je podmínkou smlouvy mezi oběma firmami, což již dříve prohlásil i ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). „Je to standardní úvěrová dokumentace, která obsahuje veškeré náležitosti včetně zajištění a dalších mechanismů,“ uvedl zdroj LN. Jmenování zástupců do klíčových pozic ve vedení dlužníka je pak v podobné situaci zcela běžný krok.

Úvěr má především pomoci OKD přežít a provést reorganizaci, kterou schválil věřitelský výbor. Právě na tom záleží další osud firmy a tisíců jejich zaměstnanců. A právě pro to budou oba noví manažeři zcela klíčoví.

Jeden z nich

Úkolem Sládka jako finančního ředitele bude hlavně zajistit rychlé a úplné informace o hospodaření ve firmě. Jmenování obou manažerů vezme na jednom z příštích zasedání na vědomí kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD). Kuča již byl ovšem jako člen představenstva zapsán do obchodního rejstříku k datu 20. října. Vyjádření ani jednoho z manažerů se LN do uzávěrky nepodařilo získat.

Michal Kuča si prošel černouhelným odvětvím takříkajíc od píky až po nejvyšší příčky managementu. Naposledy byl generálním ředitelem a předsedou představenstva OKK Koksovny. Tedy sesterské firmy OKD, kterou před třemi lety od tehdejšího majitele odkoupila skupina Metalimex miliardáře Petra Otavy.

Třiašedesátiletý manažer si dosud užíval zasloužené penze a angažoval se hlavně jako prezident karvinského golfového klubu Lipiny, který vznikl rekultivací území právě po těžbě OKD.

Jakousi rekultivaci celého ostravského gigantu by se měl Kuča zabývat i nyní. Od jeho návratu může stát očekávat i pozitivní posun v komunikaci s hornickými odbory, které mají velmi silné slovo. Narozdíl od najatých manažerů z Prahy, nebo ze zahraničí je totiž doslova jedním z nich.

Ve vedení OKK Koksoven navíc provedl i obtížné kroky, třeba uzavření provozu Jan Šverma v Ostravě-Mariánských Horách. Při přesunu výroby do jiné koksovny Svoboda přišlo o práci přibližně 500 z necelých 12 set zaměstnanců.

Růst cen uhlí není záchrana

Propouštění a uzavírání provozu se přitom zdá jako nevyhnutelná součást reorganizace OKD. Ohlášeno bylo uzavření dolu Paskov, a to dříve, než se předpokládalo.

Otázkou pak je, jak rychle k útlumu těžby a propouštění dojde, jaké odstupné horníci dostanou a kolika z nich se podaří rekvalifikovat. Na tom záleží, jak vysoký bude celkový účet za OKD, jehož výše se odhaduje na nejméně šest miliard korun, ale ina dvojnásobek.

Záchranu společnosti podle analytiků nepřinese ani růst cen uhlí, ke kterému došlo v poslední době a nyní dosahuje na dvouletá maxima. „Nárůst cen sníží ztrátu, ale nezaručí trvalou ziskovost nejméně ekonomických lokalit OKD. Uzavření Paskova bude proto nutné, ale nemusí se uskutečnit pod takovým ekonomickým tlakem,“ uvedl Jiří Gavor ze společnosti Ena.

K prudkému nárůstu cen uhlí došlo podle něj souhrou mimořádných okolností na světových trzích a především v Číně. „Nejedná se o trvalý jev,“ zdůrazňuje Gavor.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!