31. ledna 2014 9:40, aktualizováno  9:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Úředníci ženou Zemanova poradce před soud. Po jeho firmě chtějí 27,5 milionu

Martin Nejedlý je jedním z poradců prezidenta Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Nejedlý je jedním z poradců prezidenta Miloše Zemana. | foto: ČTK

PRAHA V případu smluvní pokuty, kterou Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vyměřila společnosti Lukoil Aviation Czech prezidentského poradce Martina Nejedlého, dojde na soud.

Splatnost mnohamilionové faktury pro Lukoil Aviation Czech byla v minulosti již několikrát prodlužována. Naposledy vloni na podzim, a to právě do posledního lednového dne. "Nevidíme žádný právní důvod, proč nadále fakturu prodlužovat," řekla serveru Lidovky.cz Tereza Černá ze správy.

Právní analýza, kterou si nechal státní úřad vypracovat, totiž ukázala, že pokuta ve výši 27,5 milionu korun je oprávněná. "Z tohoto důvodu vymáhání smluvní pokuty postoupí věcně příslušnému soudu," vzkázala správa hmotných rezerv.

ČTĚTE TAKÉ:

Případ se táhne od roku 2009. Tehdy byla uzavřena smlouva mezi Lukoilem a SSHR o obměně 30 000 metrů krychlových leteckého paliva za 270 milionů korun.

Firma za petrolej zaplatila a následně jej měla ve stejné hodnotě naskladnit o rok později zpět. Vrátila však necelou polovinu. Po několika dodatcích měla zbytek dodat do konce loňského dubna. Vzhledem k tomu, že se mezitím cena leteckého benzínu zvedla, bylo to pro ni nevýhodné a neudělala to. Státní úřad jí proto vyměřil smluvní pokutu ve výši 20 procent kontraktu.

Lukoil považuje pokutu za neoprávněnou. Podle dřívějšího prohlášení Nejedlého pokutu nezaplatí a je připravena se soudit. "Proč bych měl platit něco, co bylo účelově vytvořeno proti naší společnosti," ptá se v rozhovoru pro Aktuálně.cz Nejedlý, který patří k nejbližším lidem prezidenta Miloše Zemana a místopředseda strany SPOZ.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz