Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Štědronín zmizí. Rakouský podnikatel vybuduje u Orlíku obří 'přímořský' resort

Přehrada Orlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehrada Orlík. | foto: Shutterstock

PRAHA Módní vlnou posledních let se stala výstavba přímořských letovisek po Česku. Tedy prázdninových areálů na březích našich největších vodních nádrží. V hledáčku investorů dosud převažovalo jihočeské Lipno, nyní se svého prvního obřího resortu dočká i Orlík.

Zatímco dříve se v podobných investicích angažovali hlavně Nizozemci, jako tomu bylo například u projektu Marina Lipno se stovkami apartmánů, poslední dobou jsou stále více aktivní i Rakušané. Konkrétně podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger nakoupil už dříve u lipenské nádrže zhruba 160 hektarů pozemků a nabízí zde byty majetným Rakušanům. Nyní se vrhne na orlickou přehradu.

Orlík Summer Resort – klikněte pro zvětšení

Orlík Summer Resort – klikněte pro zvětšení

Na šestihektarovém pozemku tam vyroste přes 70 prázdninových domů, dva hotely s celkem 150 lůžky, restaurace a kotviště pro plachetnice. Stávající chatky původního areálu Štědronín srovná firma se zemí.

Jak LN zjistily z oznámení EIA, zkoumající dopady na životní prostředí, rakouský investor chce nechat areál otevřený veřejnosti. Nyní je využíván pouze v sezoně a místní lidé sem téměř nechodí. A nejspíš ani nebudou. „Myslím si, že zde vznikne uzavřená společnost,“ říká Eva Hospasková, starostka nedaleké obce Varvažov.

Pravdou je, že většinu apartmánů v komplexu Marina Lipno obsadila nizozemská komunita. Na druhé straně, pro místní lidi jsou tyto resorty příležitostí získat zaměstnání.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pro obec jako takovou by byl záměr rakouského podnikatele přínosem jak z hlediska finančního, tak i možností získat práci,“ bilancuje starostka. Zároveň však připouští, že problémem bude doprava. „Místní komunikace je příliš úzká a místy dělí pozemky občanů. Je zde problém při potkávání aut a místní si již nyní stěžují na provoz,“ říká Hospasková.

Rakouský investor plánuje začít se stavbou příští rok na jaře, dokončena by měla být za další tři roky.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.