29. ledna 2013 10:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Štědronín zmizí. Rakouský podnikatel vybuduje u Orlíku obří 'přímořský' resort

Přehrada Orlík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehrada Orlík. | foto: Shutterstock

PRAHA Módní vlnou posledních let se stala výstavba přímořských letovisek po Česku. Tedy prázdninových areálů na březích našich největších vodních nádrží. V hledáčku investorů dosud převažovalo jihočeské Lipno, nyní se svého prvního obřího resortu dočká i Orlík.

Zatímco dříve se v podobných investicích angažovali hlavně Nizozemci, jako tomu bylo například u projektu Marina Lipno se stovkami apartmánů, poslední dobou jsou stále více aktivní i Rakušané. Konkrétně podnikatel Lukas Dorn-Fussenegger nakoupil už dříve u lipenské nádrže zhruba 160 hektarů pozemků a nabízí zde byty majetným Rakušanům. Nyní se vrhne na orlickou přehradu.

Orlík Summer Resort – klikněte pro zvětšení

Orlík Summer Resort – klikněte pro zvětšení

Na šestihektarovém pozemku tam vyroste přes 70 prázdninových domů, dva hotely s celkem 150 lůžky, restaurace a kotviště pro plachetnice. Stávající chatky původního areálu Štědronín srovná firma se zemí.

Jak LN zjistily z oznámení EIA, zkoumající dopady na životní prostředí, rakouský investor chce nechat areál otevřený veřejnosti. Nyní je využíván pouze v sezoně a místní lidé sem téměř nechodí. A nejspíš ani nebudou. „Myslím si, že zde vznikne uzavřená společnost,“ říká Eva Hospasková, starostka nedaleké obce Varvažov.

Pravdou je, že většinu apartmánů v komplexu Marina Lipno obsadila nizozemská komunita. Na druhé straně, pro místní lidi jsou tyto resorty příležitostí získat zaměstnání.

ČTĚTE TAKÉ:

„Pro obec jako takovou by byl záměr rakouského podnikatele přínosem jak z hlediska finančního, tak i možností získat práci,“ bilancuje starostka. Zároveň však připouští, že problémem bude doprava. „Místní komunikace je příliš úzká a místy dělí pozemky občanů. Je zde problém při potkávání aut a místní si již nyní stěžují na provoz,“ říká Hospasková.

Rakouský investor plánuje začít se stavbou příští rok na jaře, dokončena by měla být za další tři roky.