20. září 2019 20:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Švédské firmy nutí zaměstnance jezdit na služební cesty vlakem. Letadla příliš znečišťují ovzduší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: CC0 1.0: Mattias Diesel; Wikimedia

Stockholm  Největší švédské společnosti zvažují, jak zabránit znečišťování ovzduší letadly. Automobilka Volvo například po zaměstnancích vyžaduje, aby si pro své služební cesty vybrali takový způsob dopravy, který přinese nejmenší emise oxidu uhličitého. Prostředky ke snížení emisí volí i další společnosti, vyplývá to z průzkumu Bloombergu.

Fenomém známý pod slovy Flying Shame (v překladu létající ostuda) znamená, že se stále více lidí vyhýbá letadlům, aby zabránili znečištění ovzduší. Ve Švédsku údajně i díky tomu zaznamenali snížení počtu cestujících v letadlech a na základě průzkumu to má vliv také na chod firem v regionu. A podle Bloombergu to může mít negativní dopady i pro letecké dopravce jako SAS.

Z údajů 21 švédských firem, které se do průzkumu zapojily, vyplývá, že zaměstnanci jsou například nuceni na své služební cesty jezdit vlakem namísto pohodlnější cesty letadlem. Managementy také propagují různé druhy online schůzek jako telekonference přes Skype a podobně. 

„U Essity (společnost vyrábějící hygienické a zdravotní pomůcky), jsou zaměstnanci žádáni, aby nejprve nabídli schůzku online. Pokud je přeci jen potřeba vycestovat, upřednostňujeme vlak a veřejnou dopravu,“ uvedli zástupci společnosti. 

Případné využití letecké dopravy pak podniky kompenzují odvodem poplatků za oxid uhličitý. Přibližně polovina společností uvedla, že v nadcházejících letech očekává pokles využívání letecké dopravy. 

Například největší banka ve Skandinávii - Nordea - snížila od roku 2017 přepravu zaměstnanců letadly mezi pobočkami o 21 procent. Snižovat emise způsobené služebními cestami plánuje i výrobce telekomunikačních technologií Ericsson nebo oděvní řetězec H&M. „Zaměstnancům doporučujeme, aby si při rezervaci cestování vybírali nejekologičtější způsob dopravy a pokud možno využívali veřejné dopravy,“ uvedli zástupci H&M.

Švédsko je zemí, ze které pochází patrně nejznámější aktivistka za změnu klimatu Greta Thunbergová. V pátek se po celém světě uskutečnily akce na podporu změn klimatu, které navštívily miliony lidí. Právě skandinávské země se často snaží jít v ochraně klimatu příkladem. 

lujLuboš Jirsa
Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...