22. srpna 2012 8:20, aktualizováno  16:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Synthesia po výbuchu dočasně zastavuje výrobu

Synthesia - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Synthesia - ilustrační foto | foto: ČTK

PARDUBICE Pardubická Chemička Synthesia vypustila dva ze čtyř zásobníků s nitračními plyny, které slouží pro výrobu vojenské nitrocelulózy, což je výbušná látka. Během odpoledne a čtvrtečního dopoledne vypustí další dva.

Firma přijala opatření po úterní provozní nehodě, kdy se po výbuchu víka od zásobníku dostaly škodlivé nitrační plyny do ovzduší. Informoval generální ředitel chemičky Daniel Kurucz.

ČTĚTE TAKÉ:

Škoda na majetku firmy ani škoda způsobená přerušením výroby zatím není odhadnutá. Příčinou nehody byly podle všeho vysoké teploty posledních dní.

"Jedeme podle plánů, zásobníky 3 a 5, které jsou součástí události, jsou zcela prázdné. Vyprazdňovat se budou ještě dva a to z preventivních důvodů," uvedl Kurucz. Zásobníků je v chemičce celkem deset, čtyři slouží k výrobě vojenské nitrocelulózy a byly vypuštěny, dalších šest potom k výrobě takzvané průmyslové nitrocelulózy.

Ty se vypouštět nebudou, protože plyny, které jsou tam uskladněné, jsou stabilní a nehrozí výbuchem. Zbytky nitračních směsí ve vypuštěných zásobnících firma podrobí analýze.

Výroba vojenské nitrocelulózy je pozastavena. Pokud veškerá technická a technologická opatření půjdou podle harmonogramu, výroba by měla být obnovena do několika dnů.

Fyzikální výbuch

Oblak nitračních plynů unikl ze Synthesie v úterý po poledni, poté se dostal nad Pardubice a Rosice. Plyny dráždí dýchací ústrojí, a tak město prostřednictvím rozhlasu lidem doporučilo, aby zavřeli okna a nevycházeli.

Oblak se v odpoledních hodinách ve vysokých výškách rozplynul. Nikdo nebyl zraněn. Pravděpodobnou příčinou nehody jsou vysoké teploty, které zavinily takzvaný fyzikální výbuch, tedy výbuch bez požáru.

"Náš způsob skladování plynů je standardní, přesto budeme hledat jiný tak, aby k podobným haváriím nedocházelo. Lidem, kteří pracují v pozastavené výrobě nitrocelulózy, jsme našli jinou práci v rámci Synthesie," uvedl Kurucz.

Oxidy dusíku ze Synthesie unikly i předloni v červenci, za únikem byla technická závada a přispělo k němu i tropické horko. Žlutý jedovatý mrak tehdy putoval směrem na Lázně Bohdaneč a další obce severozápadním směrem.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!