Sobota 19. září 2020svátek má Zita 5 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Makro prodávalo nebezpečný sýr. Mohl způsobit krvavý průjem i selhání ledvin

Celkem 24 kilogramů sýru roquefort od společnosti Vernières Frères... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Celkem 24 kilogramů sýru roquefort od společnosti Vernières Frères... | foto: Vernières Frères

PRAHA Státní veterinární správa nařídila stažení francouzského sýru Roquefort od výrobce Vernières Frères. Obsahuje bakterii Escherichia coli, která produkuje nebezpečné toxiny. Ty mohou způsobit krvavý průjem až selhání ledvin.

Celkem 24 kilogramů sýra distribuovalo v Česku Makro, na Slovensku jeho obdoba Metro. Řetězec oznámil, že sýr už byl stažen z prodeje v úterý. „Všechny dotčené výrobky již byly staženy z regálů,“ sdělil Ivan Tučník z Makro ČR.

Potvrdil, že důvodem stažení bylo podezření na přítomnost zmíněné bakterie. „Vyzýváme naše zákazníky, aby tyto výrobky zlikvidovali, nebo vrátili zpět do jakéhokoli velkoobchodního střediska Makro, kde jim budou okamžitě vráceny peníze,“ doplnil Tučník.

Veterinární správa ale varuje před dalším výskytem nebezpečného výrobku.

„Nelze také vyloučit, že výrobek - původně v obchodní úpravě na ‚půlkola‘ o váze 600 gramů - mohl být v některých případech nabízen dál konečným spotřebitelům menšími prodejnami, například formou pultového prodeje,“ uvedl mluvčí veterinární Petr Pejchal.

Lidé, kteří si výrobek zakoupili, by ho podle Pejchala v žádném případě neměli jíst, mohou jej vrátit v místě prodeje. Sýr je označený jako Roquefort 600 g Vernières (TRANCHE 1/2 LUNE 600 GR X4VERT), s datem minimální trvanlivosti do 25. června 2016.

Výrobek obsahoval bakterii, která produkuje nebezpečné toxiny. „Mohou způsobit závažný krvavý průjem, který může v některých případech vyústit v akutní selhání ledvin vyžadující intenzivní péči,“ dodal Pejchal.

V roce 2011 řádila v Německu střevní epidemie způsobená zmutovanou E. coli. U našich severních sousedů tehdy zahynulo 50 lidí. V loňském roce se E. coli objevila v Česku v pitné vodě na Českolipsku a v Praze, spolu s dalšími bakteriemi a viry způsobovala střevní obtíže.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!