Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SZPI: Další prodejci potravinových doplňků zneužívají koronavirovou situaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Brno Dalších sedm prodejců potravinových doplňků, kteří zneužívají šíření nemoci covid-19 při propagaci svých výrobků, odhalila Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Prodejci používají zakázaná léčebná a zdravotní tvrzení, když uvádějí údajné účinky při prevenci či léčbě nového typu koronaviru.

Jde o reklamu na facebooku, na kanálu YouTube a na webu prodejců, uvedl ve středu v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Se všemi prodejci zahajuje inspekce správní řízení o uložení sankce, protože léčebná a zdravotní tvrzení jsou vyhrazená pouze lékům. O podobných případech informovala inspekce v minulých týdnech již dvakrát.

Nyní nepovolené jednání používala společnost Essens Networking provozující web www.essens.cz. Dále jde o Invest Development Corporation, která na webu www.greenlion.cz nabízí kromě bazénů také Elixír Crystal, který údajně likviduje viry.

Firma Lékárna na náměstí Beroun na svém webu www.centralnilekarna.cz nabízela vitamíny, které spojovala s účinky v boji s koronavirem. Další doplňky nabízela firma Edukafarm na YouTube pro výrobek InPharm. Firma Lifefood na stejnojmenném webu uváděla, že proti koronavirům působí jejich produkty, konkrétně jmenovala i chlorellu. Společnost Via Elite nabízela na svém webu taktéž doplňky, u nichž chtěla vzbudit zdání, že účinkují proti koronaviru.

Odlišným případem je portál www.ahome.cz firmy Hauseli. Nabízela lahvové víno s názvem Korona antivirus. Název představuje zakázané léčebné tvrzení. Podle SZPI šlo patrně více o marketingový záměr s vtipným podtextem s ohledem na další sortiment.

„SZPI důrazně upozorňuje spotřebitele i kontrolované osoby, že doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ uvedl Pospíchal.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!