4. listopadu 2015 14:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

T-Mobile nabídne volání přes wi-fi. Pomůže na chalupách či v suterénech

Volání s mobilem - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volání s mobilem - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Mobilní operátor T-Mobile spustil interního provoz mobilního volání přes síť wi-fi. Komerčně službu nabídne během několika týdnů. Prostřednictvím technologie Voice over Wi-Fi (VoWiFi) zákazník uskutečňuje hovory nebo posílá zprávy se svým telefonním číslem úplně stejně jako v mobilní síti.

Novinku firma oznámila ve středu. Konkurence v Česku podle nich obdobnou službu nenabízí.

Wi-fi volání nalezne uplatnění zejména v místech, kde mohou být problémy se sílou či kvalitou signálu mobilní sítě. Zákazníci ho využijí například pro telefonování v suterénních prostorech, uvnitř budov se silnými stěnami nebo v ocelových výrobních halách a skladištích.

V místech, kde je šíření mobilního signálu omezeno, bývá wi-fi síť často k dispozici.

Pokud je v daném místě wi-fi síť dostupná, telefon ji využije zcela automaticky. Zákazník se přitom nemusí obávat ztráty signálu při odchodu z wi-fi pokrytí, protože v takovém případě hovor plynule přejde do sítě LTE. Stejný princip se uplatní při přechodu z LTE do wi-fi .

T-Mobile Czech Republic působí na českém trhu od roku 1996, od roku 2002 je součástí mezinárodní telekomunikační skupiny Deutsche Telekom. Firma má kolem šesti milionů mobilních zákazníků. Rychlou mobilní sítí LTE operátor pokrývá přes 80 procent populace, v příštím roce by to mělo být kolem 99 procent.

ČTK