30. listopadu 2016 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Tesco smí prodat Němcům obří nákupní centrum v pražských Letňanech

Obchodní centrum Letňany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní centrum Letňany | foto: http://www.oc-letnany.cz/Lidovky.cz

PRAHA Antimonopolní úřad schválil prodej pražského Obchodního centra Letňany německé společnosti Union Institutional Investment GmbH. Rozhodnutí je pravomocné. Obchodní centrum Letňany prodal řetězec Tesco, hodnotu miliardové transakce firmy nezveřejnily.

Hypermarket Tesco v Letňanech zůstává v provozu na základě dlouhodobého pronájmu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se zabýval oblastí pronajímání obchodních ploch na území hlavního města Prahy. Tržní hodnota Obchodního centra Letňany je podle posudku společnosti NSG Morison, který firma letos zveřejnila v obchodním rejstříku, 610 milionů korun.

Hodnota nemovitostí centra je 6,3 miliardy při závazcích 5,6 miliardy korun a kauci 56 milionů. Dokument dále uvádí, že roční návštěvnost centra od března 2014 do února 2015 činila 6,7 milionu lidí, obsazenost je 97,5 procenta. Výnosy z pronájmu centra ve finančním roce 2015/2016 dosáhly 13,1 milionu eur.

Britská společnost Tesco již letos v létě prodala v Liberci nákupní centrum Forum. Realitní společnost Rockcastle za něj zaplatila 80 milionů eur. Obchodní řetězec letos vyčlenil do samostatných společností celkem pět svých nákupních center a pozemky v ČR. Připravuje je tak k prodeji. Kromě Letňan šlo o obchody v Hradci Králové - Pražském Předměstí, Plzni - Východním Předměstí, Pardubicích, Brně - Trnité a pozemky na pražském Šeberově a v Letňanech.

Tesco v Česku ve finančním roce 2014/2015 vykázalo ztrátu 3,9 miliardy korun. V předchozím účetním období společnost prodělala také téměř čtyři miliardy. Tržby řetězce loni stouply o 1,1 procenta na 41,7 miliardy korun. Hospodářské výsledky podle společnosti zahrnují mimořádné odpisy majetku.

Tesco loni zavedlo jednotný řídicí tým pro střední Evropu. Prodejny v Česku, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku mají proto vedení v Praze. Britský řetězec Tesco vstoupil na český trh v roce 1996, provozuje přes 200 obchodů a zaměstnává v Česku téměř čtrnáct lidí. Tesco je největší maloobchodní společností v Británii a třetím největším maloobchodním prodejcem na světě.

ČTK