18. března 2015 12:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ťok musel o úplatku vědět, říká bývalý šéf auditu Blomqvist

Ministr dopravy Dan Ťok | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok | foto: Lidovky.cz

PRAHA Ministr dopravy Dan Ťok čelí obvinění, že věděl o přijetí milionového úplatku. K tomu mělo dojít, když byl Ťok ve vedení Skansky. Vyplývá to z rozhovoru s někdejším šéfem vnitřního auditu Andersem Blomqvistem.

Dan Ťok musel o tom úplatku vědět, dokonce se několika lidem přiznal, řekl Blomqvist v rozhovoru pro Český rozhlas. Dodal také, že kromě Ťoka bylo o úplatku informováno více lidí z vedení firmy. Kromě Ťoka se jednalo i o ředitele Johana Karlstroma, finančního ředitele Petera Wallina nebo východoevropský šéf Roman Wieczorek.

Blomqvist dále řekl, že jedinou reakcí vedení bylo, že to musí skončit. Podle bývalého auditora nemohlo dojít k žádnému nedorozumění, jelikož všichni zúčastnění byli se zprávou vnitřního auditu dobře seznámení a rozuměli jí.

Bývalý šéf také potvrdil, že peníze ministerstvu dopravy předávala společnost Geosan Group, který byla členem konsorcia. Ťok o této skutečnosti věděl. Na brífinku ve Švédsku se k tomu dokonce přiznal. Popsal specifické události, které to potvrzovali.

Blomqvist sice neví o jakou částku se jedná, ale potvrdil, že šlo o několik miliónů korun. Zároveň ho překvapilo, že Dan Ťok nepřišel o svoje křeslo i to, že projekt nebyl přerušen.

Blomqvist je ochotný svá slova zopakovat před vyšetřovacími orgány.

jko, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!