15. prosince 2011 16:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

TÜV: Čím starší škodovky, tím jsou spolehlivější

Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Montážní linka vozů Škoda Octavia 13. dubna v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

PRAHA V nejnovějších žebříčcích spolehlivosti automobilů německé organizace TÜV se ve srovnání se stejně starou konkurencí lépe daří vozům od Škody Auto starších ročníků než těm, které byly vyrobeny po roce 2009.

Škoda Octavia obsadila mezi automobily staršími deseti let 25. příčku společně s Hondou CR-V. Fabia je ve stejné kategorii na 27. příčce. Redakce časopisu Autobild oba vozy ohodnotila jako nadprůměrně spolehlivé.

O REPORTU VÍCE:

V kategorii automobilů starých osm až devět let se Fabia umístila 38. a Octavia 41. Oba vozy jsou tak podle TÜV spolehlivější než například stejně staré BMW řady 5. Nacházejí se už ale mezi průměrně spolehlivými vozy.

Umístění Škody

stáří 2-3 roky
1. Toyota Prius
54. Octavia
67. Fabia
81. Roomster

stáří 6-7 let
1. Porsche 911
36. Octavia
61. Fabia

stáří 10-11 let
1. Porsche 911
25. Octavia
27. Fabia

Zdroj: TÜV SÜD

V kategorii šest až sedm let starých vozů se lépe umístila Octavia a patří do skupiny nadprůměrně spolehlivých vozů, Fabia je v průměru. V kategorii nejnovějších vozů se Octavia umístila na 54., Fabia na 67. a Roomster na 81. pozici. Jak Fabia, tak Octavia se dostaly do průměru. Roomster je pak podprůměrně spolehlivý. Model Škoda Yeti v žebříčku nefiguruje.

Roční podíl poruch je ale u nových škodovek menší než u starých modelů stejné značky a modelové řady.

Žebříček spolehlivosti podruhé za sebou opanoval hybridní automobil Toyota Prius. To podle TÜV dokazuje, že hybridní vozy jsou připravené k plnohodnotnému provozu. V závěsu za Priusem je pak Toyota Auris a Mazda 2. V kategoriích nad šest let stáří pak vítězí Porsche 911. TÜV vyhlašuje žebříček spolehlivosti osobních automobilů každoročně. Je podložen statistickými údaji ze 7,5 milionu letos provedených technických kontrol v Německu.

Advantage Consulting, s.r.o.
HR SPECIALIST Praha

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč