Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uber za čtvrtletí vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů. Zisky mu stouply díky divizi doručování potravin

Logo taxi služby Uber | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo taxi služby Uber | foto: Shutterstock

San Francisco  Poskytovatel alternativní taxislužby Uber za první čtvrtletí vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů (72,8 miliardy Kč). Ztráta zahrnuje odpis 2,1 miliardy dolarů aktiv některých menších investic společnosti před zdaněním. Ke ztrátě přispěla i pandemie, kvůli níž Uber už v polovině dubna zrušil výhled na tento rok. S podporou divize doručování potravin Uber Eats společnosti stouply tržby.

Tržby se Uberu za první tři měsíce tohoto roku zvýšily o 14 procent na 3,54 miliardy dolarů, což zhruba odpovídá odhadu analytiků dotazovaných společností Refinitiv. Respondenti očekávali tržby 3,51 miliardy dolarů. Měřítkem hrubého provozního zisku EBITDA skončil Uber první kvartál se ztrátou 612 milionů dolarů.

Společnost původně odhadovala, že jí hrubý provozní zisk za tento rok stoupne, ale 16. dubna Uber výhled kvůli nejistotě spojené s pandemií zrušil.

Tržby z přepravních služeb se meziročně zvýšily o dvě procenta, ale ve srovnání s předchozím čtvrtletím klesly o více než 18 procent. V poměru s předchozím kvartálem tržby divize doručování potravin Uber Eats vzrostly o více než 11 procent, ale meziroční růst výrazně zpomalil.

Téměř dvě třetiny tržeb Uber generuje ve Spojených státech a Kanadě, kde se karanténní opatření začala zavádět v polovině března.

Ve středu firma oznámila, že zruší 3700 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 procentům jeho celkové pracovní síly. Vedení později naznačilo, že se patrně nevyhne dalším opatřením.

Rozvoz jídla v tuzemsku skončí začátkem června

Tento týden společnost též informovala, že její divize Uber Eats, která se specializuje na rozvoz jídla, v tuzemsku na začátku června skončí. Uber v ČR poskytuje také klasické přepravní služby, těch se ukončení činnosti netýká.

Divize Uber Eats začala v Praze fungovat v roce 2018. Nejprve rozvážela ze čtyř pražských restaurací McDonald’s, a to z lokalit Muzeum, Vodičkova, Florenc a Eden. Později služby rozšířila. Ke konkurentům patří služby Dáme Jídlo, Bolt Food či Wolt.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám
Babské rady: zaručené tipy, jak bojovat proti neustálým virózám

Nudle u nosu, opakované virózy, nachlazení, pokašlávání –? nikdy nekončící kolotoč, ze kterého začínáte být šílení? Posbírali jsme ty...