16. ledna 2009 19:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ukrajina určila podmínky pro jednání o plynu

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková (ilustrační foto). | foto: ČTK

KYJEV Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková určila podmínky Kyjeva pro víkendová moskevská jednání o obnovení dodávek ruského plynu přes Ukrajinu do zemí Evropské unie. Kyjev požaduje od Ruska vzájemně výhodnou cenu, odmítá jakékoli prostředníky v obchodu s plynem a vylučuje možnost privatizace plynovodů, uvedla premiérka.

"Hlavní principy jednání jsou tyto: přímé vztahy mezi ukrajinským Naftogazem a ruským Gazpromem, vzájemně výhodné ceny za plyn a tranzit a žádné diskuse o privatizaci ukrajinského systému přepravy plynu," uvedla Tymošenková na vládní webové stránce.

Tymošenková rovněž prohlásila, že otázka obnovení tranzitu není spojena s problémem ruských dodávek Ukrajině a s podpisem rusko-ukrajinské dohody o dodávkách plynu na letošní rok. To však hned nato zpochybnil ukrajinský prezident a rival Tymošenkové Viktor Juščenko.

Zda schůzka proběhne, není jasné
"Prezident Ukrajiny zdůraznil, že otázka dodávek plynu na Ukrajinu a otázka tranzitu jsou vzájemně spojeny a musí se o nich jednat v jednom balíku," uvedla tisková služba prezidenta.

Tymošenková má v sobotu odletět do Moskvy ke schůzce s ruským premiérem Vladimirem Putinem. Poté by se měla zúčastnit summitu představitelů Ukrajiny, Ruska a Evropské unie, který navrhuje Rusko. Nad touto schůzkou se však vznášejí pochyby a představitelé EU svou účast zde podmínili přítomností ukrajinských činitelů.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Ukrajinci na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Ta je tak dnes již deset dní bez dodávek plynu, který proudí přes Ukrajinu a kryje asi pětinu evropské spotřeby.

Moskva a Kyjev se vzájemně obviňují z odpovědnosti za vzniklou situaci, která je například pro Slovensko již krizová.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na Lidovky.cz