16. září 2015 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Uprchlíci jsou šancí pro naši ekonomiku, tvrdí šéf německé Bundesbank

Uprchlíci se snaží dostat do vlaku, kt erý je odveze do Německa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uprchlíci se snaží dostat do vlaku, kt erý je odveze do Německa | foto: Reuters

BERLÍN Přistěhovalci představují pro Německo šanci k dalšímu hospodářskému rozvoji. Tamní populace totiž stárne a země nedokáže bez imigrace dlouhodobě udržet svou hospodářskou výkonnost. V rozhovoru pro deník Süddeutsche Zeitung to řekl šéf německé centrální banky Bundesbank Jens Weidmann.

Bankéř uvedl, že příchod desítek tisíc běženců znamená nyní pro Německo ekonomickou zátěž.

„Imigrace s sebou ale přináší i šance. Ty budou tím větší, čím lépe se nám podaří integrovat lidi, kteří k nám natrvalo přicházejí, do společnosti a na pracovní trh. Kvůli demografickému vývoji totiž Německo potřebuje dodatečné pracovní síly, aby si udrželo svůj blahobyt,“ řekl šéf Bundesbank.

V současnosti patří německá ekonomika mezi nejvýkonnější v eurozóně, podle Weidmanna to tak ale nemusí být napořád. „I současný hospodářský růst jednoho dne skončí,“ varoval centrální bankéř.

„Dlouhodobě stojí Německo před velkými výzvami. Jsou to například stárnoucí populace, stále silnější konkurence na světových trzích ze strany rychle se rozvíjejících zemí nebo náklady transformace energetiky,“ upozornil Weidmann.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz