18. listopadu 2012 20:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA míří k další finanční krizi, tvrdí dva ekonomové

Na Wall Street v New Yorku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Wall Street v New Yorku | foto: ČTK

SANTA MONICA Ve Spojených státech vzniká další velká investiční bublina, která vyvolá novou katastrofální finanční krizi. Řekli to dva prominentní američtí ekonomové Sheila Bairová a Stephen Roach na konci týdne na konferenci v kalifornské Santa Monice.

Krizi podle ekonomů údajně vytváří americká centrální banka (Fed) svými pokusy podpořit ekonomiku neustálým pumpováním peněz do ní. Bairová uvedla, že uvolněná politika Fedu v kombinaci s historicky nízkými tržními úrokovými sazbami vytváří na trhu dluhopisů "bublinu všech bublin".

Bairová byla do loňského roku šéfkou Federální společnosti pro pojištění bankovních vkladů a za finanční krize podnikala důrazné kroky ke stabilizaci a očištění bankovního sektoru. Spojené státy nyní podle Bairové kvůli nové bublině směřují k finančnímu krachu v podobném rozsahu jako před šesti až čtyřmi lety, kdy praskla bublina hypoték a nadhodnocených cen realit, a to vedlo k těžké krizi finančního sektoru. Tentokrát však bublinu vytvářejí investoři, kteří v důsledku politiky Fedu vyhledávají vyšší a rizikovější výnosy hlavně na trzích dluhopisů, řekla Bairová podle agentury Reuters.

ČTĚTE DÁLE:

Roach, který přednáší na Yaleově univerzitě a je členem vedení banky Morgan Stanley, označil politiku nulových úrokových sazeb a "kvantitativního uvolňování" za "tikající časovanou bombu". Fed od finanční krize roku 2008 uplatňuje politiku nákupů státních a hypotečních dluhopisů, jimiž na trh uvolňuje stovky miliard až biliony dolarů.

Ekonomové a politici se obávají, že politika Fedu může v budoucnu vést k těžkým problémům, zejména s inflací, zejména když se Fed neodhodlá ke včasnému ukončení své politiky. Podle řady ekonomů byla příliš dlouho uvolněná politika Fedu v první polovině minulého desetiletí jednou z hlavních příčin minulé finanční krize, protože nízké úrokové sazby lákaly k masivním nákupům nemovitostí na dluh, což vytvořilo neudržitelnou realitní bublinu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz