21. srpna 2012 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Na eBay už si nápoj lásky nekoupíte. Metafyzické zboží nesmí prodávat

eBay | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy eBay | foto: Reprofoto

Prokleté prsteny, portály do říše nesmrtelných či nápoje lásky zmizí z internetové aukční síně eBay. Společnost od 30. srpna zakáže prodej metafyzického zboží, napsal server Wired.com. Zákaz se týká zhruba 100 000 položek v nabídce. Rozhodnutí aukční síně ale vyvolalo rozhořčené reakce některých uživatelů, kteří touží po snadno dostupné magii.

Aukční síň chce zákazem odstranit z nabídky "velké množství špatně klasifikovaných položek, které porušují politiku eBay". Nabídky zboží metafyzické povahy navíc prý vedou "ke sporům, které lze jen obtížně řešit" - například pokud si zákazník stěžuje, že zakoupené kouzlo nefunguje.

'Magie' zmizí z nabídky

Z nabídky eBay tak budou muset zmizet kouzla, kletby, modlitby, požehnání nebo magické nápoje. Zákaz se ale týká také rad či nákupních seznamů.

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří uživatelé eBay se ale proti nové politice aukční síně bouří. Přes 1000 podpisů se za jediný týden sešlo na petici pojmenované "Nezakazujte nám věštce na eBay". "Znepokojuje nás selektivní uplatňování pojmu 'nedefinovatelné položky'.

Zdá se, že jste se zaměřili jen na prodejce, kteří nabízejí předměty ezoterického nebo okultního charakteru, jež jsou spojené s pohanskou vírou a s čarodějnictvím," uvádí petice. Kritizuje eBay za to, že v nabídce nadále mohou být kříže nebo růžence.

Povoleny jsou předměty, které mají materiální hodnotu

Mluvčí eBay Johnna Hoffová však podobnou výtku odmítá. "Povoleny jsou předměty, které mají svou vlastní materiální hodnotu, i když se používají pro metafyzické úkony," uvedla.

Prodejci magického zboží a zájemci o ně však přesto mají možnost pořídit věci svého zájmu na internetu, jen se musí obrátit na jiné servery. Wired.com konstatuje, že například na Craigslistu jsou volně k prodeji nápoje lásky a server jejich prodej zatím rozhodně nehodlá omezovat.

Lidovky.cz, ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?