Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Česku se začnou vyrábět disky Blu-ray, první v regionu

Blu-ray není jen na filmy. Na dvouvrstvý disk lze nahrát 50 gigabytů dat. Skoro šestkrát více než na dvouvrstvé běžné DVD.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Blu-ray není jen na filmy. Na dvouvrstvý disk lze nahrát 50 gigabytů dat. Skoro šestkrát více než na dvouvrstvé běžné DVD. | foto: AFP

PRAHA/LODĚNICE Největší a první výrobce CD a DVD ve střední a východní Evropě GZ Digital Media se chystá na další primát. Do dvou let chce jako první v regionu zavést výrobu Blu-ray disků. Do zavedení nové technologie a rozšíření současné výroby firma během následujících třech let investuje více než čtvrt miliardy korun.

"Poptávka po Blu-ray nosičích v následujícím období výrazně poroste tak, jak si stále více lidí bude pořizovat nové typy přehrávačů," zdůvodnil rozhodnutí firmy Vladimír Modrý, ekonomický ředitel GZ Digital Media. Technologie na výrobu Blu-ray disků se ve firmě může začít zavádět již příští rok a na plný výkon by linka měla naběhnout nejpozději v lednu 2012.

Blu-ray disky by měly nahradit DVD jako hlavní nosič pro filmy ve vysokém rozlišení. Mají totiž mnohem větší kapacitu a vejde se na ně až 50 GB dat, tedy více než desetkrát tolik než na běžné jednovrstvé DVD.

Blu-Ray

Technologie Blu-ray je sice na světě již několik let, ale teprve nedávno se začala masověji prodávat. K tomu přispělo zejména uvedení hrací konzole PlayStation 3, která přehrává i Blu-ray disky. Díky tomu se Blu-ray stal vítězem boje o nový formát disků. V únoru 2008 oznámila japonská firma Toshiba, která stála za konkurenčním formátem HD DVD, že končí podporu tohoto disku a přechází na Blu-ray.

Kromě zavedení nové výroby začala loděnická firma již letos v létě rozšiřovat i stávající výrobu DVD. Poté se společnost zaměří na další rozvoj polygrafické výroby. GZ Digital Media chce nakoupit modernější a úspornější stroje. "Vůbec největší část investice půjde do rozvoje polygrafické výroby a kompletace našich produktů," řekl Modrý.

Vdnešní době totiž zákazníci požadují nejen výrobu nosičů, ale rozhodujícím faktorem pro ně je komplexnost nabízených služeb. Pro udržení stávajících a získání nových zákazníků je tak stále důležitější i schopnost dodat a zkompletovat k diskům i obal, příbal, manuál či brožuru.

"Toto je pro klienty stále důležitější. Proto jsme se na rozvoj těchto služeb zaměřili již v nedávné minulosti a myslíme si, že je to správný trend," řekl Modrý. Podle něj správnost tohoto rozhodnutí dokazují i výsledky letošního roku. Ty se totiž i přes hospodářskou krizi zatím drží na úrovni loňských, rekordních výsledků.

"Někteří stávající zákazníci kvůli krizi sice omezili své objednávky, ale díky našim polygrafickým a kompletačním službám se nám podařilo získat nové zákazníky," řekl Modrý. V roce 2008 GZ Digital Media dosáhla obratu 1,5 miliardy korun a vylisovala více než 100 milionů nosičů.

Díky více než čtvrtmiliardové investici firma vytvoří na třicet nových pracovních míst. Celou sumu určenou na rozvoj společnost investuje ze svých úspor a úvěrů během následujících třech let. Poté může pět let čerpat státní pobídku ve formě zhruba 30procentní slevy na dani.

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

Vítek Starý, zpěvák Mandrage - 2. února 2018 zahájila kapela v pražském Foru... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

Jan Šimák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová (na snímku) žije v Krefeldu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy
Kila půjdou dolů, sebevědomí nahoru. Zapojte se do Novoroční výzvy

Shodit vánoční kila je přetěžký úkol, ale jde to. Dokonce i doma a tak, aby vás to bavilo. Stačí se zapojit do padesátidenní novoroční výzvy od...