Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Nenápadná mapa s ‚ruským‘ Krymem a Islámským státem. Šéf ČD se omlouval

Diář ČD zobrazuje území Donbasu a Krymu šrafovaně v barvách Ukrajiny i Ruska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diář ČD zobrazuje území Donbasu a Krymu šrafovaně v barvách Ukrajiny i Ruska. | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na pět tisíc diářů pro rok 2018 nesmělo opustit sídlo Českých drah. Nejvyšší vedení si totiž na konci listopadu všimlo, že nenápadná mapa na konci sešitu zobrazuje například neexistující Islámský stát. Největší problém ale byl s územími okupovanými Ruskem, která autoři mapy vykreslili šrafováním jako sporná. Tedy že Donbas či Krym není jen ukrajinský, stejně tak že Jižní Osetie či Abcházie nenáleží jen Gruzii. Vysvětlující legenda chyběla.

Ačkoliv šéf ČD Pavel Krtek zakázal distribuci těchto diářů, reakce dotčených států – pro něž je takové zobrazení logicky citlivé – přišla záhy.

Podle zjištění LN poslala ukrajinská i gruzínská ambasáda nóty na ministerstvo zahraničí. A to nejen proto, že se tato mapa z produkce firmy Kartografie Praha ocitla v propagačním materiálu železničního dopravce. Objevila se i ve školních atlasech.

V pondělí došlo na oficiální omluvu na ukrajinské ambasádě. „Pavel Krtek se v této souvislosti omluvil za hrubou chybu způsobenou vydavatelem mapy. Velvyslanec šéfovi Českých drah poděkoval za rychlou reakci a pozastavení distribuce tiskovin jeho společnosti, v nichž se chybná mapa Ukrajina objevila,“ potvrdila Tetiana Horupovyčová, která se na velvyslanectví stará mimo jiné o kulturu a školství.

Diář ČD zobrazuje území teroristické organizace Islámský stát.

Setkání s velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem potvrdili i zástupci státního dopravce. Zároveň však zdůraznili, že za sporné vyhotovení mapy dráhy nemohou.

„Výrobce diářů Českých drah převzal tuto mapu od oficiálního zdroje, kterým je Kartografie Praha. Stejná mapa byla použita v řadě jiných tiskovin volně prodejných na trhu. České dráhy za znázornění zmíněných sporných území nenesou odpovědnost,“ prohlásil mluvčí Radek Joklík. Pravdou je však i to, že podobu propagačního diáře – určeného pro obchodní partnery, bankéře či odboráře – schválily a převzaly příslušné odbory ČD.

Diář Českých drah

Zobrazení okupovaných území bez vysvětlení už dříve v LN kritizovali experti na mezinárodní vztahy. Nešlo podle nich o úmyslnou chybu, ale vyhotovení mapy označili za nevhodné a zavádějící. Může totiž podle nich podporovat dojem, že mapa zobrazuje politický názor.

„Takto postavená mapa je na obrovské diskuse plné emocí a může vyvolávat ublížené reakce,“ řekl například Oldřich Krpec z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Masarykovy univerzity. Autor mapy, soukromá Kartografie Praha, se kritice bránil tím, že cílem je zobrazit svět takový, jaký je, s použitím standardních kartografických metod. V prosinci firmu navštívil ukrajinský velvyslanec. „Vyměnili jsme si pohled na zobrazení Krymu a odtrženeckých území na východě Ukrajiny. Pana velvyslance jsem ujistil, že vzhledem k nastalé situaci ohledně našich map a atlasů budeme v redakci jednat o možných úpravách v zobrazování sporných, okupovaných a neuznaných území,“ popsal šéfredaktor Jan Ptáček.

Diář ČD zobrazuje šrafovaně území Jižní Osetie a Abcházie.
Diář ČD zobrazuje sporná území

Firma plánuje mapy upravit tak, aby bylo i bez legendy zřejmé, že jde o ukrajinské území. Zároveň chce zobrazit jeho sporný status.

„Kartografických metod, jak toho docílit, je více a o tom, kterou použijeme, nyní diskutujeme,“ dodal Ptáček s tím, že věc řeší i se zástupci ministerstva školství. Ti uvedli, že se resort „rozhodl konat a komunikuje v záležitosti uvedených učebních pomůcek přímo s nakladateli“. Jak přesně se nepříjemnost propíše třeba do dalších vydání školních atlasů, není v současnosti jasné.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....