Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
30. července 2019 17:20, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V dozorčí radě České pošty končí bývalý generální ředitel Kratina. Nahradí ho Petr Zatloukal

Předseda dozorčí rady České pošty Petr Zatloukal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda dozorčí rady České pošty Petr Zatloukal. | foto: ČTK

Praha V dozorčí radě České pošty končí její dosavadní předseda Karel Kratina. Jeho nástupcem v čele rady byl v úterý zvolen Petr Zatloukal. Kratina i Zatloukal byli v minulosti generálními řediteli pošty. O změně ve vedení v úterý informovala Česká pošta na webu. Upozornil na ni server E15.cz.

Kratina zasedal v dozorčí radě pošty od poloviny loňského května a od června 2018 stál v jejím čele. Generálním ředitelem podniku byl od června 2004 do září 2008, kdy ho ve funkci vystřídal Petr Sedláček. Zatloukal byl generálním ředitelem od května 2011 do března 2014.

„Děkuji panu Kratinovi za spolupráci. Jako bývalý generální ředitel České pošty přinášel podněty a debata nad nimi byla věcná a cenná,“ uvedl současný generální ředitel podniku Roman Knap.

Někdejší předseda dozorčí rady a generální ředitel České pošty Karel Kratina.

Někdejší předseda dozorčí rady a generální ředitel České pošty Karel Kratina.

Česká pošta provozuje přibližně 3200 poboček a zaměstnává zhruba 30.000 lidí. Podnik se loni dostal do miliardové ztráty. Vedení proto připravilo plán restrukturalizace, která má přinést jednodušší a rychlejší fungování služeb, vyšší spolehlivost doručování a pošty bez front. Do roku 2021 se chce podnik vrátit k zisku v řádu desítek milionů Kč a zvýšit tržby o desetinu ze stávajících 18,8 miliardy Kč.

V rámci restrukturalizace pošta plánuje během šesti let snížit počet zaměstnanců o 7000. Nahradí je moderními technologiemi. Restrukturalizace, která bude také znamenat rozdělení podniku na tři samostatné divize, vyjde na několik miliard korun. Roční investice se budou pohybovat mezi jednou a dvěma miliardami Kč.

Letos v létě schválil Parlament novelu poštovního zákona, podle které bude moci Česká pošta v budoucnu požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo nynější půlmiliardy. Pošta by zároveň podle novely měla dostat od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014. Důvodem pro zvýšení limitu je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) snižující se počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21.500 poštovních schránek. Peníze chce použít na růst platů zaměstnanců.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...