Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V Mladé Boleslavi vyrobí 1200 aut denně, dnes poprvé i novou Octavii

První Octavia III sjela z výrobní linky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První Octavia III sjela z výrobní linky. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Automobilka Škoda Auto zahájila sériovou výrobu třetí generace modelu Octavia. Nejdůležitější model značky vstoupí na evropský trh na konci ledna.

S náběhem výroby zahájila v mladoboleslavském závodě provoz nová svařovna a plně automatizovaná lakovna interiérů vozů. Výrobní kapacita závodu v Mladé Boleslavi se zvýší z 800 na 1200 aut denně. Novinka má posílit pozici značky ve světě.

Ohlasy nové Octavie v zahraničí

Od srpna, kdy začala výroba rapidu, jde o druhý náběh produkce nového vozu v témže závodě, a to za plného provozu závodu. Začátkem příštího roku ještě firma zahájí činnost nové lisovací linky.

První Octavia III sjela z výrobní linky.
První Octavia III sjela z výrobní linky.

První Octavia III sjela z výrobní linky.

Vedení společnosti od třetí generace vozu očekává navázání na dosavadní úspěchy. Octavia je dlouhodobě nejprodávanějším modelem značky. V prvních jedenácti měsících letošního roku tvořil její podíl na celosvětových prodejích zhruba 44 procent.

Anketa

Líbí se vám třetí generace modelu Škoda Octavia?

Ano, povedlo se. 3648
Ne, design mě zklamal. 647
Nevím, neumím posoudit. 102

Pro Růstovou strategii s cílem do roku 2018 prodávat ročně 1,5 milionu vozů je tak zásadním modelem. Od začátku výroby octavie v roce 1996 bylo zákazníkům ve více než stovce zemí dodáno více než 3,7 milionu vozů.

Tak vypadá nová Octavia pod kapotou.
Interiér třetí generace Škody Octavia.

Tak vypadá nová Octavia pod kapotou.

Podle předsedy představenstva Winfrieda Vahlanda je Octavia "v každém ohledu třídou samou pro sebe." Vedení firmy očekává, že by se měla dostat mezi desítku nejprodávanějších aut světa.

Kolik za ní

Cena nového modelu bude známa v druhém lednovém týdnu, spekuluje se o úrovni kolem 330 000 až 350 000 korun.

Oproti dřívější verzi je nová Octavia o devět centimetrů delší a o 4,5 centimetru širší. Vůz je přitom až o 102 kilogramů lehčí. Zvětšení prostoru pro cestující umožnil téměř o 11 centimetrů delší rozvor. Zavazadlový prostor je s 590 litry největší v třídě.

Nová Octavia bude k dostání se čtyřmi benzinovými a čtyřmi naftovými motory o výkonu od 63 do 132 kilowattů.

Později přibude i verze na stlačený zemní plyn CNG. Příští rok se počítá s provedením pohonu všech kol a také se sportovní verzí RS, která má být nejrychlejší octavií všech dob. Škoda Auto od letošního ledna do konce listopadu zvýšila meziročně prodej o 6,9 procenta na 873 000 aut.

,

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...