Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 16 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

V Německu smí čtvercovou čokoládu prodávat pouze Ritter Sport. Vyhrál soud s výrobcem čokolády Milka

Čokoláda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čokoláda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Karlsruhe (Německo)  Výrobce čokolády Ritter Sport vyhrál u německého soudu spor o čtvercový tvar čokolády, který vedl s výrobcem švýcarské čokolády Milka. V Německu tak bude moci v tomto balení nabízet čokoládu i nadále pouze Ritter. Informují o tom ve čtvrtek zahraniční média.

Výrobce čokolády Ritter Sport si nechal čtvercovou podobu svého výrobku v Německu patentovat v roce 1993. Už v roce 1970 však lákal milovníky čokolády na reklamní slogan „čtverečková, praktická, dobrá“.

Na nápad vyrábět čokoládu ve tvaru čtverce přišla podle firemních záznamů v roce 1932 Clara Ritterová. Zákazníkům chtěla nabídnout čokoládu, která by se vešla do kapsy a nezlomila se při tom.

Spor se táhl roky. Milka, která nyní patří nadnárodní společnosti Mondelez, prodává v Německu taktéž čtvercovou čokoládu už deset let a s předchozími výroky soudů ve prospěch čokolády Ritter Sport se výrobce Milky odmítal smířit. Pokud by soud ochrannou známku neuznal, mohli by v Německu nabízet čtvercovou čokoládu i jiní výrobci.

Soud podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy rozhodl moudře a spravedlivě. Zatímco pro Ritter je čtvercová čokoláda mnohem charakterističtější, pro Milku by podle něj bylo mnohem větší pohromou, pokud by z nějakého důvodu ztratila právo k reklamnímu využívání své proslulé „fialové krávy“.

„Milka, resp. její mateřská společnost, se nabízením čtvercové čokolády snažila prosadit v dalším z podsegmentů čokoládové produkce. Pro takového giganta, jakým Milka, resp. Mondelez, je, je snaha o dobývání dalších částí trhu přirozená. Pro svůj růst potřebuje také právě opanovávat nové části trhu, ale v tomto případě zkrátka narazila,“ uvedl.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...