20. června 2012 10:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Vašim boháčům rozvinu červený koberec,' rýpl si Cameron do Hollandea

Britský premiér David Cameron na summitu G20 v mexickém Los Cabos | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britský premiér David Cameron na summitu G20 v mexickém Los Cabos | foto: ČTK

LOS CABOS Britský konzervativní premiér David Cameron si na summitu skupiny G20 v Mexiku udělal terč z plánů nového socialistického francouzského prezidenta Françoise Hollandea na prudké zvyšování daní lidí s nejvyššími příjmy a velkých společností.

Cameron se v pondělí na setkání s podnikateli před zasedáním summitu strefoval do záměru francouzských socialistů řešit problémy eurozóny a podpořit ekonomický růst zvyšováním daní a vládních výdajů. "Myslím, že je chybné mít naprosto nekonkurenceschopnou horní sazbu daně z příjmu," řekl Cameron.

ČTĚTE VÍCE:

Hollande se odmítl nechat do polemiky zatáhnout. "Každý je odpovědný za to, co říká, a já jsem. V době, kdy by Evropané měli obzvlášť držet při sobě, neudělám nic pro to, abych tuto soudržnost oslabil," řekl novinářům v reakci na Cameronovy výroky. Pokud jde o naše daňové politiky, jsme vždy připraveni je porovnat, dodal nicméně Hollande.

Hollande chce zvýšit horní sazbu daně pro bohaté na 75 procent

Cameron prohlásil, že pro francouzské bohaté a podnikatele "rozvine červený koberec", pokud Hollande splní předvolební slib a zvýší horní sazbu daně pro příjmy nad milionem eur (25,4 milionu Kč) ročně na 75 procent. Řekl, že "přivítá v Británii více francouzských podniků, které budou platit daně na naše zdravotnictví, školy a všechno ostatní".

"Premiér při odpovědi na otázku napůl žertoval. Ale to, co řekl v souvislosti s konkurencí daňových systémů, má seriózní jádro," uvedl dnes Cameronův úřad v Londýně.

ČTĚTE DÁLE:

Kandidát na předsedu francouzského parlamentu Claude Bartolone řekl, že Francouzi, kteří se přestěhovali do Británie, se stejně nakonec vracejí domů kvůli zdravotní péči a školám. Ne všichni francouzští představitelé ale brali Cameonovy výroky úplně vážně. "Upřímně řečeno, nevím, jak chcete rozvinout přes kanál červený koberec. Myslím, že by docela zvlhl," poznamenal ministr práce Michel Sapin.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Britská vláda letos snížila sazbu z příjmu nad 150 000 liber ročně (4,7 milionu korun) z 50 na 45 procent. Po propuknutí krize v roce 2008 ji předešlá labouristická vláda zvýšila ze 40 na 50 procent.

Lidovky.cz, ČTK