23. června 2014 10:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vedení kladenské ocelárny nevyplatilo mzdy. Chystá se stávka

Ocelárna - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ocelárna - ilustrační foto | foto: Shutterstock

KLADNO Odboráři z ocelárny Poldi v Kladně budou podle svých představitelů ve čtvrtek stávkovat. V pátek, kdy vedení mělo doplatit zpožděné mzdy, dorazila jen část výplat. Stávka zasáhne do dopolední i odpolední směny, celkem potrvá zhruba deset minut. Řekl to zástupce odborářů, předseda Základní organizace Hutě Poldi Richard Mosr.

Vedení Poldi dluží zaměstnancům část dubnových výplat. Zatím přišlo na účty jen něco přes 1,2 milionu korun. Na výplaty je ale potřeba 6,7 milionu korun. Stávka začne ve čtvrtek v 13:55 a skončí o deset minut později. Výrobu podniku neohrozí. "Dáme vedení písemně, že lidé jsou ochotní si dobu stávky napracovat," uvedl Mosr.

Tíživá situace trvá už dva roky

Podle personálního ředitele Poldi Antonína Čimery je situace ve společnosti odrazem situace v odvětví. "Nejsme sami, kdo se v oboru s takovou situací potýká," řekl. Vyplácení by mělo tento týden pokračovat a nový termín, do něhož by všichni zaměstnanci měli mzdy dostat, je určen na nadcházející pátek. "Prodleva je menší než v předchozích měsících a další pozitivní směřování by mělo pokračovat i v dalším měsíci," uvedl Čimera.

Odboráři vyhlásili v kladenském závodě na výrobu oceli Poldi od 1. června neomezenou stávkovou pohotovost. Čtyři stovky zaměstnanců nedostaly v termínu dubnovou výplatu. Podle Mosra trvá podobná situace už dva roky a zaměstnancům to působí závažné finanční i osobní problémy.

Z historie ocelárny

Kladenská huť Poldi bývala pýchou českého průmyslu. Její historie začala před 125 lety, kdy ji založil průmyslník Karl Wittgenstein. Po roce 1945 byla znárodněna, hutní výroba se zde postupně rozšiřovala a v 70. letech byla modernizována a rostla i finální výroba.

V 90. letech se pod vedením podnikatele Vladimíra Stehlíka součásti holdingu dostaly do konkurzu a zastavily výrobu. V dalších letech se do opuštěných hal výroba vrátila, byť v menším měřítku. Od podzimu 2012 funguje Poldi Hütte pod názvem POLDI s.r.o. s novou vlastnickou a manažerskou strukturou.

ČTK, Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.