Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mise o záchranu průmyslového dědictví. Co chystají Industriální stopy?

Design

  6:00
Platforma za záchranu průmyslové architektury Industriální stopy se v roce 2015 stane součástí Evropského roku průmyslového dědictví, téma doporučila Rada Evropy. Industriální stopy začínaly v roce 2001 jako bienále, zájem laiků i odborníků ale vedl k tomu, že se od loňska konají každoročně. Příští rok představí třeba úspěšné konverze průmyslových staveb v zemích visegrádské čtyřky. V roce 2015 se spojí s aktivitami pořádanými v rámci Plzně jako Evropského hlavního města kultury.

Plzeňksý Světovar foto: Světovar kulturní fabrika

Konverze jedné z průmyslových památek, pivovaru Světovar, bude jedním z hlavních událostí Plzně 2015. V Plzni se už při letošních Industriálních stopách konal Týden kulturních fabrik, k čemuž pořadatelé využívají především mimořádný potenciál industriálních objektů v Plzni a Plzeňském kraji pro umělecké intervence a pořádání kulturních akcí. Připravují se itineráře pro putování po industriálních stavbách kraje.

ČTĚTE TAKÉ: Organizátoři Industriálních stop - Týdne kulturních fabrik vybrali 5 NEJ evropských revitalizací. Z jatek kulturní centrum?

Basel Kasserne

"O ohroženém dědictví se naštěstí už mluví víc, než když jsme s Industriálními stopami začínali. Také se toho víc děje. Doporučení Rady Evropy je významným signálem o proměně celospolečenských hodnotových kritérií. Jistě je důležité i pro popularizaci a osvětu," řekl Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví při FA ČVUT, zakladatel platformy Industriální stopy. Připomíná však, že oslava může mít vždy více rovin - je holdem hodnotám, které se už dnes uznávají, ale je i "tryznou za padlé".

Výstava i kniha

Mezi jednotlivými ročníky Industriálních stop, které se konaly vždy na podzim, funguje především stránka www.industrialnistopy.cz jako informační a interaktivní rozcestník, který propojuje akce, události, zprávy a zájemce o průmyslové dědictví a industriální architekturu.

Nástupem do Roku průmyslového dědictví bude výstava příkladů proměny a nového využití bývalých továren a průmyslových areálů v Česku v letech až 2015, doplněná obrazovou publikací uzavírající řadu Industriální topografie. Akce chystané na rok 2015 jsou podle pořadatelů výzvou pro stovky sdružení, majitelů industriálních památek, města, obce, místní iniciativy a umělecká seskupení. Zajímavé budou i pro investory a developery, kteří rozpoznali hodnoty, jež stojí za to chránit a stavět na nich další rozvoj, uvedli pořadatelé.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!