4. září 2013 11:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VEJMĚLEK: Ekonomika poroste i ve zbytku roku

Škoda Auto zahájila v Mladé Boleslavi výrobu nového modelu Rapid | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Auto zahájila v Mladé Boleslavi výrobu nového modelu Rapid | foto: ČTK

Včera zveřejněné detaily národních účtů za druhé čtvrtletí potvrdily, že česká ekonomika opustila recesi, když zaznamenala oproti prvnímu čtvrtletí vzestup o 0,6 procenta. Původní rychlý odhad byl sice revidován o desetinu níže, struktura však potěšila, neboť zakládá na obdobnou růstovou dynamiku i v aktuálním třetím čtvrtletí.

Je zřejmé, že tuzemské hospodářství z recese vytáhla silnější zahraniční poptávka, která se promítla do vzestupu čistých exportů. Tato situace odráží konec recese v eurozóně a zejména zrychlení hospodářského růstu v Německu.

Domácí poptávka sice zůstala i ve druhém čtvrtletí slabá, data však rozhodně nezklamala. Mezičtvrtletní snížení spotřeby domácností o 0,4 procenta zdaleka nevymazalo růst o 1,5 procenta zaznamenaný v prvním čtvrtletí.

Další významný pokles o 16,3 miliardy korun zaznamenaly zásoby po jejich propadu o 19,3 miliardy korun v prvním kvartále. Objem zásob je tak v poměru k celkovému HDP nejníže od roku 2005 a představuje tak slušný růstový potenciál pro další čtvrtletí.
Zrovna tak nebyl dosud vykompenzován propad u daní z produktů, související s letošním zvýšením spotřební daně z tabáku.

K výše uvedenému se pak přidává zvyšující se optimismus ekonomických aktérů českého hospodářství. Důvěra manažerů v průmyslovém sektoru (měřeno PMI indexem) se v srpnu vyšplhala na dvouleté maximum, důvěra domácností je dle konjunkturálního průzkumu na maximu od listopadu 2011.

Vše tedy naznačuje, že mezičtvrtletní růsty bude česká ekonomika vykazovat i ve zbytku roku. Z meziročního pohledu se pak může do černých čísel vrátit v závěrečném čtvrtletí.

Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky