8. dubna 2009 9:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vinaři hledají nové zákazníky

Víno | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Hospodářská krize je šancí pro víno, míní odborníci. Politici z regionu našli fintu, jak na propagaci moravských vín získat více peněz od státu.

Manažeři utápějící své hospodářské ztráty ve vynikajícím vínu, lidé bez práce, kteří si svoji skleničku musejí odpustit. Ale i investoři, kteří budou nakupovat lahve jako formu kapitálu či lidé, kteří objeví přednosti moravských vín.
 
I tak se teoreticky může hospodářská krize projevit v obchodě s vínem. Sami odborníci jsou opatrní. Čekají a plánují. „Exaktních čísel je málo. Například návštěvnost Salonu vín oproti loňsku stoupla, ale je brzy na jakékoli závěry,“ říká ředitel Národního vinařského centra

Podpora vína za 77 milionů korun
Vinařský fond loni vynaložil 77 milionů korun na podporu vín. Mimo jiné na uvádění mladých vín pod značkou Svatomartinské, kampaň Vína z Moravy, vína z Čech, podporu vinařských soutěží, ale také na propagaci vinařské turistiky a na akce v obchodech a vinotékách.
Pavel Krška. Připomíná, že některé restaurace si stěžují na pokles návštěvnosti a tím i zájmu o víno.
 
Ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec je ale optimista. „Je to příležitost. Příležitost dokázat kvalitu vín z Moravy a Čech,“ poznamenal. Fakt, že lidé nechodí na víno do restaurací, nemusí znamenat, že si je odřeknou. „Mohou ho vychutnat doma,“ připomíná.
 
I ve vinotékách potvrzují, že ani s utaženým opaskem si mnozí tekutou révu neodpustí. „Kromě vinotéky mám i realitní kancelář. Tam se krize projevuje, zatímco s vínem je to o trochu lepší. O jeho odbyt tak zatím strach nemám,“ říká brněnský podnikatel Dan Mádr.

Vinice bez ohrožení. Evropská unie plánuje zrušit 200 hektarů evropských vinic. Vinaři se ale nemusejí o snižování jejich ploch obávat. Návrh vyvolává přespříliš protichůdných názorů, než aby reforma vinařství mohla v dohledné době spatřit světlo světa.

Svatomartinské běží, teď jsou na řadě růžová vína
Vinaři se proto chtějí pokusit ještě posílit propagaci domácích vín. Právě Vinařský fond má takovou podporu za úkol, loni na ni vynaložil 77 milionů korun. Stejně jako na trh pomohli značce Svatomartinské, chtějí posílit povědomí o růžovém víně, které má velký potenciál. Celostátní kampaň Léto s růžovými víny startuje 1. května na Pražském hradě.

Vyšší podporu vinařům slíbili i politici. Jihomoravský kraj dokonce slíbil, že fondu, který dostává mimo jiné padesátihaléřový příspěvek z každého litru prodaného vína a další za každý hektar vinic, pošle letos výrazně vyšší příspěvek. Podle hejtmana Michala Haška to bude místo obvyklých tří milionů milionů osm. Ve výsledku to ale znamená, že fond dostane v součtu milionů šestnáct. Ministerstvo zemědělství musí podle zákona přidat stejnou částku. „Tu ale získáme až později. Dostáváme ji totiž až po uzavření příjmů vždy v únoru dalšího roku,“ připomněl Pavel Večeřa z fondu.

Vinohrady s vinohradem


Oficiálně se skví na seznamu vinařských obcí mezi tradičními sídly vinařů. Neznalý návštěvník brněnské městské části Vinohrady by se ale asi divil. Její převážnou část totiž netvoří sklepy s malovanými žudry, ale poctivé sídliště z časů komunistické výstavby. A vinohrad, u kterého s odbytem vína starost nemají.
 
S myšlenkou na jeho obnovu v lokalitě V Hlavách pod Velkou Klajdovkou přišla místní radnice v roce 2004. „Stihli jsme to zřejmě tak tak. Zhruba týden poté přišlo z Evropské unie embargo na rozšiřování vinic,“ vzpomíná vinohradský starosta Jiří Čejka. Se zřízením vinohradu jim tehdy pomohl Vinařský fond a vinařská škola z Valtic.
 
Původní počet dva a půl tisíce hlav vysazených asi na dvou hektarech se do dneška zvýšil. „Je jich přes tři tisíce, pěstují se zde odrůdy jako portugal, frankovka nebo ryzlink rýnský či muškát,“ upřesnil starosta. O vinohrad se starají nadšenci ze sdružení Vinohradský hrozen, takže radnici nestojí „provoz“ ani korunu. Vloni se také poprvé „sídlištní“ vinaři pochlubili panenským vínem. Dokonce si s ním troufli i na košty v regionu a sbírali i ocenění. „A lahve, které dostává radnice jako deputát, jsou tím nejlepším dárkem pro návštěvy,“ pochlubil se Čejka.