28. dubna 2009 19:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi pokořili rekord v sekání hrdel šampaňského

Víno a Destiláty 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno a Destiláty 2009. | foto: ČTK

PRAHA Nový světový rekord v počtu lidí přesekávajících hrdla láhví se šumivými víny mečem padl na akci v rámci letošního ročníku mezinárodního nápojového veletrhu Víno & Destiláty v Praze. Celkem 44 sommeliérů otevřelo během asi deseti vteřin 76 lahví.

Množství lahví zase překonalo dosavadní český rekord, potvrdila přihlížejícím divákům komisařka světové knihy rekordů Sandra Dangová.

Pokus o rekord v sabráži, jak se odborně otevírání vín šavlí nazývá, otevřel výstřelem ministr zemědělství v demisi Petr Gandalovič, který soutěž také ukončil. Nápojového veletrhu se účastnil také někdejší český premiér Miloš Zeman s chotí Ivanou.

Klání přihlížely zhruba dvě stovky účastníků veletrhu, kteří mohli po skončení soutěže otevřené víno ochutnat. "Je výborné," komentovala kvalitu jedna z návštěvnic.

Otevírání lahví šavlí nebo mečem vyžaduje podle odborníků hlavně zkušenost, význam má i teplota láhve. "Pokud je láhev teplá, většina (vína) vystříkne, pokud má správnou teplotu, víno zůstane v láhvi, a pak si to lidi můžou vychutnat," řekl jeden ze sommeliérů.

Veletrh Víno & Destiláty patří podle pořadatelů mezi největší expozice vín, destilátů, nápojů a pochutin v nových zemích Evropské unie. Zájemci se mohou zúčastnit degustací, seminářů nebo znalostních soutěží. Veletrhy hostí pražské Výstaviště od 28. do 30. dubna.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz