Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Češi pokořili rekord v sekání hrdel šampaňského

Víno a Destiláty 2009. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Víno a Destiláty 2009. | foto: ČTK

PRAHA Nový světový rekord v počtu lidí přesekávajících hrdla láhví se šumivými víny mečem padl na akci v rámci letošního ročníku mezinárodního nápojového veletrhu Víno & Destiláty v Praze. Celkem 44 sommeliérů otevřelo během asi deseti vteřin 76 lahví.

Množství lahví zase překonalo dosavadní český rekord, potvrdila přihlížejícím divákům komisařka světové knihy rekordů Sandra Dangová.

Pokus o rekord v sabráži, jak se odborně otevírání vín šavlí nazývá, otevřel výstřelem ministr zemědělství v demisi Petr Gandalovič, který soutěž také ukončil. Nápojového veletrhu se účastnil také někdejší český premiér Miloš Zeman s chotí Ivanou.

Klání přihlížely zhruba dvě stovky účastníků veletrhu, kteří mohli po skončení soutěže otevřené víno ochutnat. "Je výborné," komentovala kvalitu jedna z návštěvnic.

Otevírání lahví šavlí nebo mečem vyžaduje podle odborníků hlavně zkušenost, význam má i teplota láhve. "Pokud je láhev teplá, většina (vína) vystříkne, pokud má správnou teplotu, víno zůstane v láhvi, a pak si to lidi můžou vychutnat," řekl jeden ze sommeliérů.

Veletrh Víno & Destiláty patří podle pořadatelů mezi největší expozice vín, destilátů, nápojů a pochutin v nových zemích Evropské unie. Zájemci se mohou zúčastnit degustací, seminářů nebo znalostních soutěží. Veletrhy hostí pražské Výstaviště od 28. do 30. dubna.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!