Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi pokořili rekord v sekání hrdel šampaňského

Magazín

  19:45
PRAHA - Nový světový rekord v počtu lidí přesekávajících hrdla láhví se šumivými víny mečem padl na akci v rámci letošního ročníku mezinárodního nápojového veletrhu Víno & Destiláty v Praze. Celkem 44 sommeliérů otevřelo během asi deseti vteřin 76 lahví.

Víno a Destiláty 2009. foto: ČTK

Množství lahví zase překonalo dosavadní český rekord, potvrdila přihlížejícím divákům komisařka světové knihy rekordů Sandra Dangová.

Pokus o rekord v sabráži, jak se odborně otevírání vín šavlí nazývá, otevřel výstřelem ministr zemědělství v demisi Petr Gandalovič, který soutěž také ukončil. Nápojového veletrhu se účastnil také někdejší český premiér Miloš Zeman s chotí Ivanou.

Klání přihlížely zhruba dvě stovky účastníků veletrhu, kteří mohli po skončení soutěže otevřené víno ochutnat. "Je výborné," komentovala kvalitu jedna z návštěvnic.

Otevírání lahví šavlí nebo mečem vyžaduje podle odborníků hlavně zkušenost, význam má i teplota láhve. "Pokud je láhev teplá, většina (vína) vystříkne, pokud má správnou teplotu, víno zůstane v láhvi, a pak si to lidi můžou vychutnat," řekl jeden ze sommeliérů.

Veletrh Víno & Destiláty patří podle pořadatelů mezi největší expozice vín, destilátů, nápojů a pochutin v nových zemích Evropské unie. Zájemci se mohou zúčastnit degustací, seminářů nebo znalostních soutěží. Veletrhy hostí pražské Výstaviště od 28. do 30. dubna.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat