Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vítkovice, a. s., se ze ztráty dostaly do zisku 162,8 milionu korun. Firma se dříve potýkala s insolvencemi

Vítkovice Machinery Group (ilustrační fotografie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítkovice Machinery Group (ilustrační fotografie) | foto: ČTK

Ostrava Společnost Vítkovice, a. s., po předloňské ztrátě 3,2 miliardy korun dosáhla v roce 2019 zisku před zdaněním 162,8 milionu korun. Firma, která zastřešuje služby pro některé dceřiné společnosti ze skupiny Vítkovice (dříve Vítkovice Machinery Group) ostravského podnikatele Jan Světlíka, loni vytvořila tržby 164,7 milionu korun. V úterý to řekla mluvčí společnosti Eva Kijonková. O rok dříve činily tržby firmy 336,3 milionu korun.

„Ve výsledku hospodaření se promítly zejména účetní operace, kdy mohla společnost ‚rozpustit‘ část opravných položek, které tvořila kvůli zárukám za firmy ve skupině,“ uvedla Kijonková.

Firma se v posledních letech potýkala s insolvencemi některých svých dceřiných společností. Dřívější strojírenský holding prodělal zásadní proměnu a ve skupině zůstalo už jen několik nevýrobních firem. Vítkovice, a. s., mají stále několik dceřiných společností, například Vítkovice IT Solutions, zabývají se hlavně developerskými projekty nebo správou nemovitostí. Spolu s dceřinými firmami mají téměř 500 zaměstnanců.

Hospodářské výsledky schválila valná hromada, která ale nerozhodla o záměru představenstva zbavit se části starých závazků z ručení za úvěry dceřiných firem formou kapitalizace. O navrhované operaci akcionáři detailně diskutovali do pondělních pozdních večerních hodin a pokládali desítky dotazů. Zástupce hlavního akcionáře se s ohledem na čas jednání, rozsáhlé dotazy a podle mluvčí i zjevné nepochopení navrhovaných kroků menšinovými akcionáři zdržel hlasování, a tak zvýšení kapitálu nakonec nebylo schváleno.

Představenstvo navrhlo, aby valná hromada souhlasila se zvýšením základního kapitálu a s upsáním nových akcií v hodnotě zhruba 241,4 milionu korun. To odpovídá pohledávce společnosti Duohamer, která by tak kapitalizací pohledávky získala akcie Vítkovic v odpovídající hodnotě. Základní kapitál firmy by se tím zvýšil ze zhruba 132,8 milionu korun na 374,2 milionu korun.

„Jde nám o to, aby naše společnost snížila zatížení z minula a stabilizovala se,“ uvedl předseda představenstva Vítkovic Rodan Broskevič. Na řešení pohledávky, která byla původně pohledávkou Komerční banky, bylo podle něj poměrně složité se dohodnout.

„Nervozitu akcionářů ve vztahu ke kapitalizaci přičítáme nepochopení skutečnosti, že naše společnost v současné době nedisponuje dostatečnými finančními prostředky na úhradu tohoto závazku. Kapitalizace je pro akcionáře přínosem, nikoli újmou. Toto nebylo ani po mnoha hodinách pochopeno,“ uvedl Broskevič.

Uvedl, že po snížení zadluženosti společnosti by vzrostla hodnota akcií a že je pro něj nadále podstatné zachování značky Vítkovice a posílení firmy pro nové projekty. Zejména jde o nové developerské využití rekultivovaných území, jako jsou Aglomerace a Halda Hrabůvka.

Mluvčí společnosti KKCG Industry, která je menšinovým akcionářem Vítkovic, Dana Dvořáková označila neodhlasování zvýšení kapitálu za vítězství KKCG Industry a dalších drobných akcionářů. „Valnou hromadu Vítkovic, a. s., považujeme za zlomovou. Poprvé v historii se minoritní akcionáři spojili a jasně panu Světlíkovi ukázali, že se doba změnila a věci nejsou takové, na jaké byl po dlouhé roky zvyklý. Že jeho osobní zájmy nejsou to samé, co zájmy společnosti Vítkovice, a. s.,“ uvedla.

Návrh na úpis nových akcií označila za účelový. „Během valné hromady vyšlo najevo, že Vítkovice, a. s., disponují rozsáhlým majetkem a žádný nový kapitál nepotřebují. To vyplynulo přímo z vyjádření představenstva firmy,“ uvedla Dvořáková.

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová
Mayské matky pravděpodobně rodily v saunách, prozradila badatelka Eleni Dimelisová

Jak vypadal život mayských rodin? A jak tehdejší ženy prožívaly mateřství? Zeptala jsem se jedné z mála českých odbornic na mayskou kulturu, Eleni...