Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vláda zakázala ubytovací služby či omezila prodej pečiva. Ve městech končí parkovací zóny

Parkovací zóna na pražských Vinohradech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkovací zóna na pražských Vinohradech. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Uzavření obchodů a zákaz služeb se nevztahuje na autoservisy, zahrádkářství, prodej jízdenek, květinářství nebo prodej zdravotních prostředků. Vláda naopak nově zakázala s výjimkami prodej ubytovacích služeb, provoz autoškol, taxislužby s výjimkou těch rozvážejících potraviny a těch, které jsou řízeny osobami s oprávněním řidiče taxislužby, a dále prodej elektroniky. Ve městech přestávají fungovat parkovací zóny, vláda je zrušila.

Na noční tiskové konferenci po nedělním jednání vlády to oznámil ministr dopravy a průmyslu Karel Havlíček (za ANO).

Zákaz se nevztahuje dále například na provozovny umožňující vyzvednutí zboží a zásilek od třetí strany nebo provoz pohřební služby. Autoservisy nejsou omezeny v případě, že v provozovně není více než 30 lidí. Omezeny nejsou odtahy a odstraňování závad u vozidel v silničním provozu. 

Zákaz dále neplatí pro lázeňská zařízení s alespoň zčásti hrazenou službou ze zdravotního pojištění či pro provádění staveb a jejich odstraňování. Ve městech také přestávají fungovat parkovací zóny určené jen pro místní obyvatele a podnikatele.

Taxislužby jsou zakázány s výjimkou těch, které rozvážejí potraviny, a těch, které jsou řízeny osobami s oprávněním řidiče taxislužby. Zákaz prodeje ubytovacích služeb se netýká osob poskytujících ubytování v ubytovnách, alespoň z části z pojištění hrazených lázeňských zařízení a školských ubytovacích zařízení.

Prodej nebaleného pečiva je povolen pouze v případě, že je zajištěno, že v místě odběru nedochází ke shlukování osob a že je prodejní místo vybaveno hygienickými pomůckami, řekl Havlíček.

Vláda dále zakázala provoz samoobslužných prádelen a čistíren. Běžní spotřebitelé také nesmí nakupovat ve stavebninách, na rozdíl od lidí, kteří v těchto obchodech potřebují nakupovat kvůli své práci, například instalatérů či truhlářů.

Pasažéři ve vlacích Českých drah si nebudou muset kupovat jízdenku ve vlaku. „Cílem je zamezit kontaktu mezi cestujícími a průvodčími,“ doplnil Havlíček.

Novým usnesením vláda konkretizuje sobotní nařízení. Tím od soboty 06:00 rozhodla o uzavření obchodů s výjimkou prodejen potravin, lékáren, drogerií, čerpacích stanic, malých domácích zvířat a krmiv a dalších potřeb pro zvířata, brýlí a kontaktních čoček nebo novin a časopisů. 

všechny publikované články o vyhlášení celorepublikové karantény a omezení pohybu:

Premium

Klienti versus cestovní kanceláře: jak nepřijít o peníze za zájezd

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cestovní kanceláře jsou zahlceny žádostmi klientů o zrušení zájezdů. Sociální sítě se plní příspěvky nespokojených...

Premium

Ufňukaná generace. Mladí v pandemické panice možná konečně dospějí

Kdysi muži bránili vlast před nájezdníky, dnes brečí, že mají málo lajků na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vše zlé může být k něčemu dobré. Dokonce i koronavirus. Magazín Víkend DNES se domnívá, že mladí lidé v pandemické...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...