25. března 2010 11:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vládní sídlo Koloděje koupil 'tajně' magnát Chrenek

První kolo Světové skupiny Davisova poháru mezi Českou republikou a Francií před rokem v Ostravě. V hledišti (zleva) Ivan Langer, podnikatel Tomáš Chrenek a Mirek Topolánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První kolo Světové skupiny Davisova poháru mezi Českou republikou a Francií před rokem v Ostravě. V hledišti (zleva) Ivan Langer, podnikatel Tomáš Chrenek a Mirek Topolánek. | foto: ČTK

PRAHA Za společností Pura Vida, která koupila za 233 milionů korun bývalý vládní zámek a oboru v Kolodějích, stojí spolumajitel Třineckých železáren a zdravotnické skupiny Agel, miliardář Tomáš Chrenek. Hospodářským novinám to potvrdil zdroj informovaný o transakci, uvedl server iHNed.cz. Stanovisko Chrenka se získat nepodařilo.

Kdo je Tomáš Chrenek?

Chrenek patří k nejbohatším podnikatelům v Česku, ovládá Třinecké železárny, filmová studia Barrandov a vlastní i firmu Agel, která sdružuje zdravotní pojišťovnu, řadu nemocnic, ambulancí a lékáren. Podniká i v médiích a energetice. Na rodném Slovensku zastává čestnou funkci honorárního konzula jihoamerické Kostariky.

Zámek vláda využívala dlouhá léta, restituentovi Vítězslavu Kumperovi ho vrátila loni. Tento vnuk posledního majitele se poté rozhodl památku prodat. Na internetu se nabídka na koupi zámku objevila 22. ledna. Původní cena byla 250 milionů korun.

Firmu Pura Vida Chrenek podle serveru koupil už před několika lety pod původním názvem Springhill. "Chrenek měl v plánu, že firma Pura Vida vybuduje na pražské Štvanici stejnojmennou kostarickou restauraci, nikdy ho ale neuskutečnil a Pura Vida zůstala v podstatě mrtvou společností. Až teď byla použita ke koupi Kolodějí," popsal transakci zdroj.

O Koleděje se vedl dlouhý soudní boj

Kumpera zažádal o navrácení zámku v Kolodějích v roce 1991. Pražský pozemkový úřad mu ho v lednu 2007 vrátil, stát se ale poté začal o zámek soudit. Tvrdil, že Kumpera požádal o navrácení nemovitosti po uplynutí lhůty. Soudy však následně rozhodly, že při zabavování památky byly zneužity takzvané Benešovy dekrety, a proto mohl restituent postupovat podle jiného zákona, který měl lhůtu delší. "Dekret byl použit za situace, kdy Kumperovi prokázali, že v době okupace nepostupovali nepřátelsky vůči Československu," uvedly soudy.

Stát totiž zabavil zámek a další budovy v roce 1948 Antonínu Kumperovi podle dekretů prezidenta republiky, které měly sloužit k potrestání lidí za kolaboraci s nacistickým režimem. Kumpera ale již v roce 1945 dostal osvědčení o národní spolehlivosti.

Poslední majitel zámku Antonín Kumpera působil za první republiky jako ředitel firmy Waltrovka. Koloděje koupil před válkou. V roce 1947 objekt převzalo ministerstvo vnitra a zřídilo tu školu Sboru národní bezpečnosti. Od roku 1955 využívala zámek vláda ke slavnostním účelům či k jednáním. Průmyslník opustil Československo a až do své smrti žil v Brazílii. Po listopadu 1989 nárok na budovy vznesl jeho vnuk.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.