Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlci z Wall Street slaví 200 let. Vybudovali největší akciový trh světa

Leonardo di Caprio sehrál hlavní roli ve snímku Vlk z Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo di Caprio sehrál hlavní roli ve snímku Vlk z Wall Street. | foto: Reprofoto

NEW YORK O dění na manhattanské ulici Wall Street vznikl nespočet filmů, seriálů i literárních kousků. Newyorská burza, největší akciový trh světa, ovlivňuje ekonomické dění a životy lidí po celém světě a právě slaví 200 let své existence.

Zdaleka ne každý se vyzná v akciových trzích. Skoro každý už ale slyšel o Wall Street. Název ulice na dolním Manhattanu dal přezdívku newyorské burze NYSE (z New York Stock Exchange), která zde sídlí, a stal se pojmem v pop kultuře. Největší akciová burza světa ve středu 8. března slaví 200 let od svého založení.

Newyorská burza zachycená v roce 1882 americkým ilustrátorem Hughsonem Hawleym.

Newyorská burza zachycená v roce 1882 americkým ilustrátorem Hughsonem Hawleym.

Plány na vybudování burzy započaly v New Yorku už v roce 1792 takzvanou Buttonwoodskou dohodou o obchodu s cennými papíry, kterou tehdy podepsalo 24 brokerů. Obchodovaly se tu především vládní cenné papíry, jako válečné dluhopisy z války o nezávislost nebo akcie First Bank of the United States.

Oficiálně však byla burza ustanovena až 8. března 1817 a stala se tak druhou nejstarší burzou ve Spojených státech amerických, hned po burze ve Philadelphii, která vznikla v roce 1790. Nynější název pak získala roku 1863 a o dva roky později se burza usídlila na své současné adrese.

Dobová fotografie přízemí budovy z roku 1908.
Pohled na osvícenou newyorskou burzu o Vánocích 2008.

Aktuálně největší akciový trh na světě s kapitalizací přes 21 bilionů dolarů (v přepočtu zhruba 535,5 bilionu korun), na kterém se denně zobchodují cenné papíry za 40 miliard dolarů, však během své 200 let dlouhé historie zažil i několik pořádných klopýtnutí.

To patrně nejznámější se stalo 24. října 1929. Do historie se zapsalo jako Černý čtvrtek a vyústilo ve Velkou hospodářskou krizi, jež zruinovala mnoho ekonomik po celém světě.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...