Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vlci z Wall Street slaví 200 let. Vybudovali největší akciový trh světa

Leonardo di Caprio sehrál hlavní roli ve snímku Vlk z Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo di Caprio sehrál hlavní roli ve snímku Vlk z Wall Street. | foto: Reprofoto

NEW YORK O dění na manhattanské ulici Wall Street vznikl nespočet filmů, seriálů i literárních kousků. Newyorská burza, největší akciový trh světa, ovlivňuje ekonomické dění a životy lidí po celém světě a právě slaví 200 let své existence.

Zdaleka ne každý se vyzná v akciových trzích. Skoro každý už ale slyšel o Wall Street. Název ulice na dolním Manhattanu dal přezdívku newyorské burze NYSE (z New York Stock Exchange), která zde sídlí, a stal se pojmem v pop kultuře. Největší akciová burza světa ve středu 8. března slaví 200 let od svého založení.

Newyorská burza zachycená v roce 1882 americkým ilustrátorem Hughsonem Hawleym.

Newyorská burza zachycená v roce 1882 americkým ilustrátorem Hughsonem Hawleym.

Plány na vybudování burzy započaly v New Yorku už v roce 1792 takzvanou Buttonwoodskou dohodou o obchodu s cennými papíry, kterou tehdy podepsalo 24 brokerů. Obchodovaly se tu především vládní cenné papíry, jako válečné dluhopisy z války o nezávislost nebo akcie First Bank of the United States.

Oficiálně však byla burza ustanovena až 8. března 1817 a stala se tak druhou nejstarší burzou ve Spojených státech amerických, hned po burze ve Philadelphii, která vznikla v roce 1790. Nynější název pak získala roku 1863 a o dva roky později se burza usídlila na své současné adrese.

Dobová fotografie přízemí budovy z roku 1908.
Pohled na osvícenou newyorskou burzu o Vánocích 2008.

Aktuálně největší akciový trh na světě s kapitalizací přes 21 bilionů dolarů (v přepočtu zhruba 535,5 bilionu korun), na kterém se denně zobchodují cenné papíry za 40 miliard dolarů, však během své 200 let dlouhé historie zažil i několik pořádných klopýtnutí.

To patrně nejznámější se stalo 24. října 1929. Do historie se zapsalo jako Černý čtvrtek a vyústilo ve Velkou hospodářskou krizi, jež zruinovala mnoho ekonomik po celém světě.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Obchodník na burze v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...