18. prosince 2017 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Vojenská zdravotní pojišťovna se brání pokutě od ÚOHS

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Vojenská zdravotní pojišťovna se u Krajského soudu v Brně brání pokutě 1,35 milionu korun, kterou dostala v září od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Původně měla zaplatit 1,8 milionu korun, úřad ale sankci snížil.

Případ se týká smluv o nevýhradním obchodním zastoupení. Táhne se už několik let, na stole jej měl opakovaně Krajský soud v Brně i Nejvyšší správní soud. 

Obsahem smluv s prostředníky bylo získávání pojištěnců pro zadavatele a poskytování poradenské služby. Podle závěrů ÚOHS měla pojišťovna předpokládat, že hodnota zakázky překročí dva miliony korun, a měla ji tak zadat podle zákona o veřejných zakázkách. Reálně vyplacené provize dosáhly v letech 2011 i 2012 téměř 70 milionů korun.

Pokuta je aktuálně jednou z nejvyšších

Řešila se také otázka, zda se na pojišťovnu vztahuje zákon o veřejných zakázkách, či nikoliv. V tom se rozhodnutí ÚOHS nemění. Při stanovení konečné pokuty zohlednil i uplynutí doby od spáchání správního deliktu, která je větší, než když se případem zabýval poprvé.

Pokuta, kterou ÚOHS Vojenské zdravotní pojišťovně uložil, je jednou z nejvyšších za veřejné zakázky, které aktuálně platí. ÚOHS sice v minulosti ukládal i výrazně vyšší sankce, neobhájil je ale u soudů. Příkladem jsou pokuty pro České dráhy nebo město Liberec.

ČTK