14. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

USA se uchází o miliardové zakázky. Američané chtějí Čechům prodat jaderné bloky, vrtulníky a bojová vozidla

Americký vrtulník UH-1Y Venom zvaný Yankee. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký vrtulník UH-1Y Venom zvaný Yankee. | foto: ČTK

PRAHA Ministr energetiky USA Rick Perry se ve středu sejde s prezidentem Milošem Zemanem, premiérem Andrejem Babišem i ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou. Cílem schůzky bude zvýšení šancí americké firmy Westinghouse v případném tendru na výstavbu dalších bloků atomových elektráren v Temelíně a Dukovanech. Během schůzky však může přijít řeč i na další americké produkty, o které má Česko zájem.

Rick Perry zamířil ve středu do České republiky hlavně kvůli tomu, aby řešil se Zemanem, Babišem a Novákovou tendr na další bloky v jaderných elektrárnách. Bude se snažit lobbovat za firmu Westinghouse, která se loni dostala do ekonomických potíží. Pokud by si Česko vybralo právě americkou firmu, tak by to pro ní znamenalo prestižní zakázku v členské zemi EU.

Američané se ale nesnaží Čechům prodat pouze jaderné bloky. Mezi další důležité zákazky patří vojenské zakázky na nákup pásových bojových vozidel a vrtulníků. Tyto zakázky se přitom pohybují v řádech desítek miliard korun.

Víceúčelové vrtulníky z USA

Česká armáda chce v blízké budoucnosti nakupovat nové vrtulníky, radary, děla nebo bojová vozidla pěchoty. Například u víceúčelových vrtulníků se hovoří o USA jako o favoritech.

Vrtulníky UH-1Y Venom od Američanů koupila jediná země – Pákistán. Česko může...
Americký vrtulník UH-1Y Venom zvaný Yankee.

Armáda čeká na jméno dodavatele dvanácti nových víceúčelových vrtulníků již dlouho. O výběru se hovoří už minimálně dva roky. Mezi největší favority přitom patří dva typy vrtulníků. Prvním z nich je právě stroj od amerického výrobce Bell, konkrétně UH-1Y Venom. Zálusk na armádní tendr si dělá také italský výrobce Leonardo s vrtulníkem  AW139M. V závěsu je podle spekulací také vrtulník UH-60M Black Hawk od Sikorsky-Lockheed Martin nebo stroj H145M od firmy Airbus Helicopters. Za víceúčelové vrtulníky by mělo Česko zaplatit až patnáct miliard korun.

UH-1Y Venom americké námořní pěchoty

UH-1Y Venom americké námořní pěchoty

BVP za více než 50 miliard

Ještě o něco významnější zakázkou, minimálně finančně, je nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. Obnova BVP má být největší zakázkou v historii české armády.

Nová BVP by české armádě mohly dodat firma BAE Systems, která sídlí ve Švédsku, americký koncern General Dynamics European Land Systems nebo dvě německé společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme. BAE Systems vyrábí vozidlo CV90, General Dynamics European Land Systems stroj Ascod a Rheinmetall Landsysteme vozidlo Lynx. Německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD.

Bojové vozidlo pěchoty ASCOD.

Všechny nákupy mají do roku 2027 posunout schopnosti české armády na kvalitativně vyšší úroveň. Na modernizaci však nemá dostatečné finanční prostředky. Dva velké tendry jsou tak v ohrožení. Podle náměstka ministra obrany Pavla Berana armádě chybí pro roky 2020 a 2021 sedm miliard korun.

Ministerstvo obrany bude zřejmě na začátku příštího roku jednat s ministerstvem financí o navýšení slíbeného rozpočtu pro rok 2020 a 2021 právě o chybějící peníze.

Zakázky armády ČR.
pkPatrik Kozlík, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.