Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 4 °C oblačno Předplatné LN
11. února 2011 12:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

VV požadují odvolání šéfa Lesů ČR kvůli obchodům s Junkem

Zdevastovaný šumavský les | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdevastovaný šumavský les | foto: Hnutí Duha

PRAHA Věci veřejné v pátek vyzvaly ministra zemědělství Ivana Fuksu (ODS) k odvolání generálního ředitele Lesů ČR Svatopluka Sýkory, pokud Sýkora nevysvětlí, proč státní podnik uzavřel smlouvu se společností LST na prodej těžebních zbytků bez předchozího výběrového řízení.

Smlouva uzavřená v listopadu 2009 byla dodatkem z loňského července prodloužena o deset let s možností prodloužení o dalších pět let. Vyjádření LČR a ministerstva novináři shání.

"Smlouva na prodej těžebních zbytků z lesů 'korunuje' dřívější kauzy. Vedení Lesů je spojené s problematickými dražbami, sponzoringem a dokonce i s obviněním pletichy při veřejné soutěži," uvedl poslanec VV Josef Novotný.

Václav Junek, šéf zkrachovalého Chemapolu, se drží na výsluní 

Podle něj LČR firmě, jejímž předsedou představenstva je šéf někdejšího gigantu Chemapol Václav Junek, surovinu nabídly za ceny, které jsou až o pětinu pod cenami běžnými na trhu. Ve smlouvě jsou prý navíc obsaženy "neobvyklé bonusy". Smlouva zajišťuje LST nákup štěpky, klestí a dalšího materiálu po těžbě dřeva ve státních lesích v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Josef Novotný

Věci veřejné v minulosti zažádaly Fuksu o vysvětlení celé záležitosti, jeho odpověď je však prý neuspokojila.

Novotný s odvoláním na spornou zakázku v pátek také zpochybnil schopnost státního podniku uzavírat do budoucna dlouhodobé smlouvy na lesnické práce a prodej dřeva.

"S touto politikou nemůžeme souhlasit a vyzýváme pana ministra Fuksu k razantním personálním krokům, které vrátí do Lesů ČR poctivost a zvýší věrohodnost celé vlády i jeho samotného," dodal Novotný.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...