Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Výrobce lihovin Božkov a Fernet Stock zvýšil roční tržby, zisk ale klesl

Alkohol. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alkohol. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Londýn/Praha Výrobce lihovin Stock Spirits v uplynulém finančním roce zvýšil zisk před úroky, daní a odpisy (EBITDA) o 6,1 procenta na 71 milionů eur (1,87 miliardy Kč). Firma ve čtvrtek uvedla, že hospodaření zlepšila navzdory pandemii a navzdory zvýšení spotřebních daní v České republice a Polsku, což jsou pro firmu největší trhy.

Čistý zisk sice klesl, firma ale snížila dluh a navrhla zvýšit dividendu. Finanční rok skončil v září.

„Ve druhé polovině roku jsme se vzhledem k pandemii covidu-19 zaměřili na ochranu a podporu našich zaměstnanců, zákazníků, dodavatelů a komunit kolem sebe,“ uvedl generální ředitel Mirek Stachowicz. Lidé si podle firmy kupovali více lihovin na doma, když kvůli protikoronavirovým omezením nemohli do barů a restaurací. 

„Naše strategie nakupovat suroviny a vyrábět prakticky všechny naše produkty lokálně zajistila, že naše aktivity nebyly nijak omezeny,“ dodal Stachowicz.

Tržby za uplynulý finanční rok dosáhly 341 milionů eur (devět miliard Kč), což je proti předchozímu roku nárůst o 9,1 procenta. Objem prodeje se pak zvýšil o tři procenta na 14,8 milionu devítilitrových přepravek. Zisk za rok ale o 31,2 procenta klesl a činil 19,6 milionu eur. O více než pětinu klesl i provozní zisk, zároveň ale firma snížila čistý dluh, a to o 59,1 procenta na 22,7 milionu eur.

Firma také navrhla, že zvýší konečnou dividendu o 7,4 procenta na 6,78 eurocentu. Žádné akvizice Stock Spirits za uplynulý finanční rok neuzavřel a vzhledem k pandemii a jejím dopadům na hospodářství ani nečeká, že v blízké době nějaké akvizice uskuteční. V souladu se svou strategií proto firma vyplatí část přebytečné hotovosti akcionářům a navrhla mimořádnou dividendu 11 eurocentů na akcii. To znamená, že celková dividenda za celý rok vystoupí na 20,55 eurocentu, což je proti předchozímu roku o 130 procent více.

Stock Spirits patří k největším výrobcům značkových lihovin a likérů ve střední a východní Evropě a v Itálii. Podniká v Polsku, České republice, na Slovensku, v Itálii, Chorvatsku a v Bosně a Hercegovině. Firma produkci vyváží do více než 50 zemí světa, objem prodeje teď celosvětově přesahuje 125 milionů litrů za rok. Stock Spirits prodává například značky Božkov, Fernet Stock nebo vodku Amundsen Expedition.

S akciemi Stock Spirits se obchoduje na Londýnské akciové burze (LSE). Krátce po začátku dnešního obchodování přidávaly přes šest procent na 2,59 libry, a vystoupily tak na roční maximum.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!