18. března 2015 16:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Windows 10 budou k mání v létě. První rok bude pro ’věrné' zdarma

Systém Windows. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Systém Windows. Ilustrační foto. | foto: Reuters

SEATTLE/ŠEN-ČEN Nový operační systém Windows 10 od Microsoftu vstoupí na trh v létě. Na konferenci v čínském Šen-čenu to oznámil šéf divize operačních systémů Terry Myerson. Dosud se očekávalo, že firma začne svůj nový produkt nabízet až na podzim.

Myerson ale na konferenci nesdělil žádné konkrétní datum. Potvrdil jen, že firma bude nový operační systém poskytovat na jeden rok zdarma uživatelům dřívějších verzí Windows 8.1 i Windows 7.

Na čínském trhu Microsoft nabídne bezplatný přechod na Windows 10 všem uživatelům Windows, včetně těch, kteří nyní tento systém používají bez patřičné licence. 

„Věříme, že zákazníci časem pochopí hodnotu řádně licencovaných Windows. My jim umožníme snadný přechod k legitimním kopiím,“ cituje firmu list The Wall Street Journal.

Systém Windows 10 se má podle Microsoftu stát jednotnou platformou pro různé typy přístrojů, včetně osobních počítačů, počítačových tabletů, chytrých telefonů a herních konzolí Xbox. Firma doufá, že nový systém podpoří její aktivity v oblasti chytrých telefonů, kde zaostává za konkurencí.

Microsoft je největším výrobcem softwaru na světě a jeho operační systém Windows používá většina osobních počítačů. V oblasti chytrých telefonů však firma zaostává za konkurenty Google a Apple. Podle výzkumné společnosti IDC podíl přístrojů využívajících systém Windows Phone loni na světovém trhu s chytrými telefony dosahoval pouze 2,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!