28. července 2011 14:25, aktualizováno  16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Polska sem vozí zkažená kuřata. 46 tun putovalo zpět

Kuřata | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuřata | foto: Lidové noviny

PRAHA Státní veterinární správa (SVS) od konce května zkontrolovala 200 zásilek drůbežího masa. Zpět pa odesilateli vrátila celkem 46 tun masa. Ve všech případech do Polska.

Od poloviny května totiž v Česku platí nové vládní nařízení, které zpřísňuje dovozy živočišných produktů do země.

Nový předpis, co je v něm?

Na základě nového vládního nařízení musí dovozci potravin živočišného původu od poloviny května nejpozději 24 hodin před příchodem zboží do ČR o zásilce podrobně informovat dozorové orgány. Pokud tak neučiní, hrozí jim až milionová pokuta.

SVS proto zahájila kontrolu zaměřenou na dovozy drůbežího masa, které bývá označováno jako potencionálně nejrizikovější živočišná komodita. Domácí drůbežáři přitom dlouhodobě upozorňují, že například jejich polští kolegové na rozdíl od nich nemusí chladit kuřecí maso vzduchem, ale vodou, což je levnější a znevýhodňuje tuzemské výrobce. Chlazení vodou s sebou navíc nese větší riziko výskytu salmonel.

Zkažené maso, špatné balení nebo teplota
"Během této kontroly se potvrdilo, že největší problém působí zásilky drůbežího masa z Polska," řekl novinářům Váňa. Ve dvou případech veterináři odhalili u celkem 43 tun polského separovaného drůbežího takzvané smyslové změny. "Dá se říci, že bylo zamraženo již maso zkažené," uvedl.

V dalším případě bylo u tří tun masa z Polska zjištěna nevyhovující teplota a balení. V prvních dvou případech bylo s dovozci zahájeno správní řízení a hrozí jim udělení pokuty.

ČTĚTE TAKÉ:

Ani v jednom případě nezjistili veterináři, že by dovozce příchod zásilky dopředu nenahlásil. Kontrola potrvá do konce srpna. Dovozci od zpřísnění legislativy nahlásili příchod celkem 900 zásilek drůbežího.

Kromě druhu, množství a původu výrobku musí obchodník krajské veterinární správě včas sdělit i místo určení a fyzikální stav nebo způsob úpravy produktů. Informaci mohou úřadu předat v papírové podobě, nebo elektronicky.

Údaje podle šéfa SVS Milana Maleny pomohou lépe zaměřit následnou kontrolu, lépe půjde také dosledovat zboží putující do obchodní sítě.

Potraviny rostlinného původu přísné kontroly nemají
"V duchu problémů, které vznikly v uplynulých měsících by bylo dobře, aby existovalo další vládní nařízení, které se nebude týkat pouze a jen potravin živočišného původu, ale je třeba se věnovat také potravinám rostlinného původu," poznamenal Malena.

Měl tím na mysli střevní epidemii šířenou bakterií enterohemoragická E. coli (EHEC), která si od poloviny letošního května vyžádala v Německu 50 obětí. Pravděpodobným původcem nákazy střevní bakterie EHEC v Evropě byla podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) nejspíš semena pískavice dovážená z Egypta.

ČTK, Lidovky.cz

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.