Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Z uranového dolu propustí stovky horníků. Každý dostane novou práci

Náročná práce v uranovém dole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náročná práce v uranovém dole. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

DOLNÍ ROŽÍNKA (ŽĎÁRSKO) Uranový důl v Dolní Rožínce na Žďársku příští rok ukončí těžbu. A jeho provozovatel většinu horníků propustí. Do roku 2018 to bude nejméně 600 lidí. Nezaměstnaný by ale neměl skončit ani jeden z nich.

Nastala totiž unikátní situace – těžaři a ministři se dohodli s odbory na dalším postupu: v nedaleké Bystřici pro propuštěné havíře vzniknou stovky pracovních míst.

Dohady kolem OKD se táhnou už měsíce. V příštích letech má kvůli útlumu těžby černého uhlí na východě Moravy o práci přijít až deset tisíc lidí. Hádají se kvůli tomu ministři, odboráři i majitelé kdysi prosperujícího těžebního giganta.

Co s tím, zatím nikdo moc neví. Možný recept však v minulých měsících naznačil státní podnik DIAMO. Ten v příštím roce chystá to samé jako OKD: zavře totiž důl Rožná v Dolní Rožínce u Žďáru nad Sázavou, poslední uranovou šachtu nejen v Česku, ale i v celé Evropské unii.

V Rožínce aktuálně pracuje 900 lidí a drtivá většina z nich v příštích pěti letech přijde o práci. „Děláme maximum pro to, abychom se o naše zaměstnance postarali i po ukončení těžby. Části z nich nabídneme práci přímo v našem podniku. Ostatním chceme umožnit plynulý přechod do nového zaměstnání – hlavně do firem v průmyslové zóně v Bystřici nad Pernštejnem,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí státního podniku DIAMO Martin Besta.

Zvláštní komise

A jeho slova nejsou planá. Už vloni totiž situaci v dole Rožná začala řešit zvláštní komise, která připravila podrobný plán, jak se bude sociální situace na Žďársku řešit.

Co bude s propuštěnými?

2016: 100 propuštěných – většina odejde do důchodu

2017: 300 propuštěných – část odejde do důchodu, někteří přejdou do výzkumného pracoviště v bývalém dole, ostatní projdou rekvalifikací a začnou pracovat v Bystřici

2018: 200 propuštěných – část by mohla dostat práci ve výzkumném pracovišti, ostatní budou nové zaměstnání moci dostat v Bystřici

2019 a další roky: postupné propouštění zbylých horníků – pozice budou hledat v bystřických firmách, někteří budou moci zůstat v dole Rožná a likvidovat následky těžby

Prvních sto havířů šachtu opustí ještě letos. Bude se jednat hlavně o ty, kteří budou moci odejít do předčasného důchodu. „Předdůchody pro horníky, které nedávno schválili poslanci, nás samozřejmě těší. Leccos se tím vyřeší. Škoda jen, že naši zaměstnanci nebudou mít nárok také na speciální příspěvky, které dostanou jen zaměstnanci OKD,“ řekl šéf odborů z Rožínky Bohdan Štěpánek.

V dalších letech už bude propouštění intenzivnější – v roce 2017 z šachty definitivně odejde přinejmenším 300 lidí, v roce 2018 pak 200 lidí, další desítky horníků pak budou následovat do roku 2020.

A hlavně díky nim právě v těchto dnech začíná v průmyslové zóně v nedaleké Bystřici nad Pernštejnem růst továrna výrobce automobilových součástek Cooper Standard Automotive, která zaměstná asi 450 dělníků. Vedle ní mají vzniknout i další menší podniky, v nichž by práci mohlo najít až 100 lidí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Ještě nedávno přitom žádné firmy o stavbě svých výrobních hal v Bystřici nechtěly ani slyšet. Poté co těžaři oznámili, že zavřou důl Rožná, se však věci daly do pohybu. Místní úřady se zalekly, že na Žďársku opět stoupne už nyní poměrně vysoká nezaměstnanost a začaly proto tlačit až na Úřadu vlády, od kterého chtěly s přilákáním investorů pomoci.

A uspěly. Ministerstva slíbila, že na úpravu infrastruktury přímo v Bystřici nad Pernštejnem jen letos pošlou více než 20 milionů korun. Na lepší silnice a železnici i na možnost zaměstnat propuštěné horníky se firmy nakonec zlákat nechaly.

V sedmdesátých letech v dole Rožná pracovalo více než čtyři tisíce lidí, počet...
Okolí dolu Rožná.

„Vše jsme plánovali s firmou DIAMO a snažili jsme se všechny termíny sladit s útlumem v Rožné. Výroba ve firmách v naší zóně by tedy měla začít právě v době, kdy se bude propouštět z dolu,“ řekl serveru Lidovky.cz starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska (ČSSD).

Uranový důl Rožná

  • Ložisko Rožná bylo objeveno v roce 1956, těžba pak začala o dva roky později.

  • Nejvíce horníků v dole pracovalo v sedmdesátých letech – asi 4100. Po sametové revoluci ale jejich počet rychle padal. V roce 2000 jejich počet poprvé klesl pod tisíc.

  • V současnosti se v Rožné každý rok vytěží asi 300 tun uranu.

  • Jedná se o jediný a poslední uranový důl v Evropské unii.

Takový scénář si pochvalují i rožínští odboráři, kteří jak se svým zaměstnavatelem, tak se státní správou postup po skončení těžby plánovali. „Samozřejmě, že jsme za všechna nová pracovní místa rádi. A přístupu ministerstva průmyslu si opravdu ceníme,“ chválil státní úřady Štěpánek.

Další peníze do regionu pak pošle také ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina propuštěných totiž v dole pracuje celý život a před přechodem na jinou pozici proto budou muset projít takzvanou rekvalifikací.

Peníze v Rožné investuje také DIAMO, které chce přímo v bývalém dole ještě letos otevřít výzkumné pracoviště. Odborníci se v něm budou zabývat chováním radioaktivních hornin v hlubinných úložištích a práci by tam mohlo dostat až 150 propuštěných.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...