Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

V Rožné se těží uran nejdéle na světě, zásoby má ještě bohaté

Uranové doly Rožná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uranové doly Rožná | foto: ČTK

BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM U Dolní Rožínky na Ždársku se těží uranová ruda už 55 let. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem nejen v Česku, ale i ve střední Evropě. Podle údajů státního podniku Diamo to je také nejdéle těžené uranové ložisko na světě.

Zmapované zásoby uranové rudy by mohly udržet důl v chodu ještě asi dalších pět let, míní ředitel Diama Jiří Jež.

ČTĚTE TAKÉ:

"Neznamená to, že ještě další zásoby neobjevíme. Děláme intenzivní průzkumy, zatím do 24. patra," uvedl Jež. Životnost dolu ovlivňují i další faktory. Podle rozhodnutí vlády se v Rožné bude pokračovat v těžbě do té doby, dokud se to bude vyplácet.

Situace na trhu s uranem teď podle Ježe není "žádný zázrak". Důležité bude to, jaké ceny se v dalších letech podaří dohodnout s firmou ČEZ, která český uran odebírá a nechává z něj vyrábět palivo pro jaderné elektrárny.

Zásoby uranu

Bohaté zásoby uranové rudy na Žďársku objevili geologové v roce 1954. V ložisku Rožná se těžní jáma R1 začala hloubit v říjnu 1957 a ve stejném roce byla provedena první experimentální těžba.

Za 55 let bylo v lokalitě vytěženo přes 16 milionů tun uranové rudy obsahující asi 19 500 tun uranu. V 70. letech minulého století pracovalo v těžebním závodě i 4100 lidí a v 80. letech 3800.

Kvůli státem řízenému útlumu těžby uranu pak od konce 80. let počty pracovníků klesaly a na současnou úroveň se dostaly kolem roku 2000.

Ke snižování nákladů na těžbu v Rožné by mohla pomoci chystaná stavba obřího zásobníku na zemní plyn.

Pro jeho ražbu se zatím provádí průzkum masivu v sousedství uranového dolu.

Zájem o práci horníka je velký

Důl má 24 pater zasahujících až 1200 metrů pod zemský povrch. Stará se o něj závod Geam, který je součástí Diama. Ze zhruba 1000 zaměstnanců tohoto závodu jich chodí do dolu polovina; horníků pracujících v podzemí je 400.

Dalších asi 150 lidí zaměstnává zpracování rudy v sousední chemické úpravně. Zájem o hornickou práci je podle Ježe v regionu pořád veliký.

"Máme 400 žádostí do podzemí, bereme tak 20 až 30 lidí ročně," uvedl. Dobu strávenou pod zemí mají pracovníci kvůli ozáření limitovanou na 2100 směn, které odpracují asi za deset let.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...