Neděle 28. února 2021svátek má Lumír -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za dvanáct let zvedla akcie PepsiCo o 78 procent. V říjnu ředitelka ve funkci skončí

Pepsico | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pepsico | foto: Wikipedia

New York Generální ředitelka nápojové gigantu PepsiCo Indra Nooyiová (62) v říjnu po 12 letech ve funkci odstoupí. Na jejím místě jí nahradí současný prezident firmy Ramon Laguarta (54). Informovala o tom společnost v pondělním prohlášení.

Indka Nooyiová působí v PepsiCo od roku 1994. V roce 2001 byla zvolena do správní rady společnosti. Do začátku roku 2019 zůstane Nooyiová předsedkyní správní rady, napsala agentura Reuters.

Indra Nooyiová, výkonná ředitelka společnosti PepsiCo.

Indra Nooyiová, výkonná ředitelka společnosti PepsiCo.

Za dobu jejího působení ve funkci, od roku 2006, akcie PepsiCo vzrostly o 78 procent. Čisté příjmy od té doby stouply z 35 miliard USD (778,3 miliardy Kč) na loňských 63,5 miliardy USD.

„Když jsem vyrůstala v Indii, nikdy jsem si nepředstavovala, že bych měla příležitost vést tak mimořádnou společnost,“ uvedla Nooyiová v prohlášení. „Pepsi je dnes v silné pozici pro pokračující růst a své nejsvětlejší dny má ještě před sebou,“ dodala.

Španěl Laguarta začal pracovat pro PepsiCo v roce 1996. Působil na řadě pozic v Evropě, mimo jiné byl šéfem pro Evropu a subsaharskou Afriku. Jako prezident dohlížel na globální operace, firemní strategii, veřejnou politiku a vládní záležitosti. Funkce se oficiálně ujme 3. října.

Laguarta se narodil v Barceloně a mluví anglicky, španělsky, francouzsky, německy, řecky a katalánsky. Před nástupem do PepsiCo pracoval pro výrobce cukrovinek Chupa Chups. Je ženatý, má tři syny, napsal list The Wall Street Journal.

PepsiCo je společnost, která se zabývá prodejem a výrobou nápojů a potravin v nadnárodním měřítku. Na českém trhu uvádí například nápoje Pepsi, 7Up, Mirinda a Mountain Dew a nápoje značky Toma. Z potravin je součástí společnosti například značka Lay´s.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...