Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Farmáři ve větším poráží skot, protože ho nemají čím živit. Seno je drahé

Vepřové maso (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vepřové maso (ilustrační foto) | foto: ČTK/AP

Praha Zvýšený počet porážek skotu potvrzuje, že je nedostatek píce. Uvedl to v úterý Zemědělský svaz ČR. Podle údajů Českého statistického úřadu se v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila produkce hovězího a telecího masa o šest procent na 18 456 tun. Tajemník Agrární komory ČR Jan Doležal odhaduje, že počty porážek stoupnou i ve druhém čtvrtletí.

Nedostatku sena se zemědělci obávali již dříve. Už v dubnu podle Doležala seno nebylo k mání, a pokud nějaké bylo, tak 300 až 400kilogramový balík stál kolem 1 500 korun. Někteří zemědělci ale nakupují i za 2 000 korun za balík, dodal.

Hrozící nedostatek krmení ovlivní vedle masného skotu podle Doležala i produkci mléka. „Po loňském suchu nemá krmivo ideální výživové vlastnosti a lze očekávat, že chovatelé se budou snažit krmením spíše šetřit,“ uvedl.

Celková produkce masa v prvním čtvrtletí po loňském vytrvalém růstu letos v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta na 108 674 tun. „Pokles produkce jde zatím na vrub poměrně nízkým výkupním cenám vepřového masa v prvním čtvrtletí, kdy se chovatelé museli vypořádávat s dlouhodobým přetlakem na evropském trhu způsobeným mimo jiné i rozšířením afrického moru prasat v západní Evropě a v některých částech Evropy východní jako je Polsko, Rumunsko a Bělorusku,“ uvedl Doležal. Díky oživení poptávky na čínském trhu se ale podle něj cena vepřového začíná zvyšovat. Podle předsedy svazu Martina Pýchy panuje ohledně vepřového nyní dramatická situace, kdy za první čtvrtletí byla výroba vepřového rekordně nízká.

Ministerstvo zemědělství uvádí, že se situace ohledně vepřového nyní stabilizuje, ceny stoupají mimo jiné kvůli výskytu moru prasat v Číně. „Nastávající měsíce ukážou vývoj a směřování sledovaných statistických ukazatelů v roce 2019 také u ostatních živočišných komodit,“ uvedl mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...