15. ledna 2012 21:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Záchranný fond eurozóny přijde o 180 miliard eur

áchranný fond eurozóny přijde až o 180 miliard eur | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy áchranný fond eurozóny přijde až o 180 miliard eur | foto: Reuters

BRUSEL Záchranný fond eurozóny (EFSF) by mohl po snížení ratingu Francie a Rakouska přijít až o 180 miliard eur. Podstatně by se tak snížila jeho schopnost poskytovat úvěry zemím, které se ocitly v problémech. Fond má na úvěry v současnosti k dispozici celkem 440 miliard eur (takzvaná úvěrová kapacita) a další stovky miliard eur představují samotné záruky zemí eurozóny.

S odvoláním na důvěryhodný zdroj eurozóny o tom informovala agentura Reuters. EFSF sám o sobě nemá žádný kapitál, musí spoléhat na úvěry, za které ručí silné státy eurozóny, aby pak mohl peníze půjčit těm slabším.

ČTĚTE VÍCE:


Francie byla se svým nejvyšším možným ratingem AAA druhým největším ručitelem fondu, ale se snížením ratingu ze strany agentury Standard&Poor´s o jeden stupeň se situace fondu značně komplikuje. O prestižní známku AAA přitom přišlo i Rakousko.

Garance velkou váhu nemají

Záchranný fond tak zřejmě bude největší obětí hromadného snížení ratingu. Jestliže země, které byly zpočátku považovány za silné, nyní patří mezi finančně slabší a komplikují tím plány fondu. Garance, které za jeho úvěry poskytují silní členové eurozóny, tak nemají takovou váhu, jakou měly dosud.

Podle zdroje, na nějž se odvolává Reuters, existují dvě možnosti jak se s novou situací vypořádat. Jednou z nich je navýšení garancí ze strany zemí, které si v eurozóně rating AAA ještě drží, tedy ze strany Německa, Nizozemska, Finska a Lucemburska. Druhou možností je snížit úvěrovou kapacitu fondu.

ČTĚTE TAKÉ:


"Je ovšem důležité, že stále existují dvě ratingové agentury, které drží rating EFSF na AAA a to je přesně to, co bude investory zajímat," uvedl zdroj.

ČTK, Lidovky.cz