28. února 2019 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužení domácností stouplo za měsíc o dvě miliardy. Vzrostly i dluhy firem

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

PRAHA Dluhy domácností u bank a družstevních záložen se v lednu zvýšily proti předchozímu měsíci o více než dvě miliardy korun na 1,653 bilionu korun. Meziročně bylo zadlužení domácností vyšší o 112 miliard korun. V prvním měsíci roku vzrostly i dluhy firem a dosáhly 1,109 bilionu korun, v porovnání s prosincem to bylo o 12 miliard více a proti loňskému lednu o 76 miliard více. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB).

Dluhy tuzemských domácností rostou nepřetržitě od února 2016, nejvíce peněz si lidé půjčují na bydlení. Zadlužení firem proti domácnostem v posledních letech častěji kolísalo. Například od předloňského září do loňského ledna se dluhy firem meziměsíčně snižovaly a pokles zaznamenaly i loni v březnu. Od dubna do října pak stoupaly, ve zbývajících měsících loňského roku se snížily. 

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz