Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
26. listopadu 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zajímavý úlovek: rybáři si mohli koupit hlásič napojený na ministerstvo obrany

Rybaření na moři - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rybaření na moři - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce při kontrole rádiových zařízení pro rybáře, konkrétně hlásičů záběru, našla na trhu model nastaveny na frekvenci vyhrazenou ministerstvu obrany. Za nabídku, prodej i provozování rádiem ovládaných zařízení, která fungují mimo určenou frekvenci, hrozí od Českého telekomunikačního úřadu až milionová pokuta.

Podle ředitele inspektorátu pro Středočeský kraj a Prahu Jana Štěpánka by se lidé proto měli při nákupu rádiem řízených výrobků zajímat i o vysílací frekvenci. Vztahuje se to nejen na rybářské potřeby, ale i na RC modely hraček, zvonky nebo budíky.

Inspektoři přistoupili ke kontrole rybářských potřeb vybavených rádiovým signálem na základě podnětů od spotřebitelů. Zpočátku se zaměřili na hlásiče záběru s možností příposlechu, a to RC model lodi určený k zavezení návnady nebo nástrahy na určité místo, poté kontrolu rozšířili i na hlásiče záběru bez této funkce.

Zkontrolovali při tom 119 typů výrobků a u jedenácti z nich zjistili inspektoři nedostatky v průvodní dokumentaci, u 22 typů ve značení a u šestnácti typů to byly jiné nedostatky.

Používané vysílací frekvence inspektoři změřili u 35 typů výrobků a nevyhovující frekvenci zjistili u Sady hlásičů - signalizátorů záběru Carp systém, model Maxion 3+1. Ostatní typy výrobků využívaly předepsané frekvence.

Připomněla, že rádiem řízené výrobky patří mezi výrobky, které musí splňovat ustanovení zákona o technických požadavcích na výrobky a požadavky nařízení vlády na rádiová a telekomunikační koncová zařízení a nařízení vlády z hlediska elektromagnetické kompatibility.

Výrobek musí být vybaven označením CE na výrobku, obalu a průvodní dokumentací. U každého dálkově ovládaného zařízení musí být prohlášení o shodě a musí fungovat na vyhrazené frekvenci, která je v souladu s předpisy telekomunikačního úřadu.

ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...