Neděle 27. září 2020svátek má Jonáš 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zákaz víz pro šéfy Rosněfti a Gazpromu se vymstí, míní analytici

Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin a šéf ropného gigantu Rosněfť Igor Sečin | foto: ČTK

KYJEV Možný zákaz víz pro šéfy dvou největších ruských energetických podniků, Gazpromu a Rosněfti, by mohl omezit jejich spolupráci se zahraničním, ale také poškodit jejich západní partnery a docílit toho, že se oba podniky obrátí dál na východ. Tvrdí to analytici, které oslovila agentura Reuters.

Rosněfť je podle produkce a rezerv největší světovou ropnou společností zapsanou na burze. Gazprom je ruský monopolní vývozce zemního plynu. Oba podniky se z hlediska prodeje silně spoléhají na zahraniční trhy a šéf Rosněfti Igor Sečin a generální ředitel Gazpromu Alexej Miller kvůli tomu často jezdí do zahraničí. Na příklad Sečin se podle zdrojů z Rosněfti příští týden vydá na dlouhou cestu po Asii se zastávkami v Indii, Vietnamu, Jižní Koreji a Japonsku.

Sankce od Evropské unie

Oběma těmto představitelům podle pátečních zpráv německého listu Bild hrozí sankce ze strany Evropské unie a Spojených států v reakci na ruské zmocnění se ukrajinského Krymu. Sečin i Miller v 90. letech. pracovali společně s nynějším ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jsou členy toho, co se chápe jako Putinův vnitřní kruh.

Gazprom ovládá třetinu evropského trhu s plynem. Rosněfť má dohody s americkým těžebním gigantem Exxon Mobil, italskou ropnou společností Eni a norským Statoilem o průzkumu nalezišť ropy a plynu v arktických oblastech Ruska. Také má poloviční podíl ve čtyřech rafineriích Ruhr Oel v Německu či podíl 21 procent v italské rafinerii Saras.

Evropský byznys je úzce spjatý s Rosněftí a Gapzromem, upozorňuje analytik Sergej Vachramejev ze makléřské společnosti Ankorinvest v Moskvě.

Gazprom (ilustrační foto)

"Jestli je (zpráva o zákazu víz) pravdivá, omezilo by to partnerskou spolupráci mezi společnostmi," poznamenal. V případě sankcí by podle něj hrozilo zrušení dohod. Tratit by podle Reuters mohly západní podniky s podstatnými zájmy v ruské energetice. Britská BP má v Rosněfti skoro pětinový podíl. Západní banky drží většinu z celkového dluhu obou podniků, který činí 90 miliard dolarů.

Analytik Bruce Bower z hedgeového fondu Verno k hrozbě vízových sankcí poznamenal, že tento kroky by urychlil příklon Ruska k Dálnému východu. Čína se už dříve v tomto roce překonala Německo a stala se největším jednotlivým nákupčím ropy od Ruska. Rusko rovněž začalo budovat potrubní vedení do Číny.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky
Rychlá zdravá svačinka? Hledáme 40 testerek, které vyzkouší Sunar BIO kapsičky

Ve spolupráci se Sunarem, tradičním českým výrobcem dětské výživy, jsme si pro vás připravili velké testování BIO kapsiček.