Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zaměstnance před Vánoci čekají rekordní bonusy. Třinácté platy vyplatí 74 procent velkých firem

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Pro lidi ze Škody Auto bude letos čtení prosincové výplatní pásky velmi příjemné. Zaměstnanci jedné z nejúspěšnějších českých firem dostanou před Vánocemi na přilepšenou více než kdy v minulosti. Ke mzdě, která letos v průměru přesáhla 50 tisíc korun, si budou moct přičíst ještě dvě třetiny výplaty a navrch 12 tisíc jako výkonnostní odměnu. V součtu si tedy průměrný škodovák přijde s těmito bonusy v prosinci na částku blížící se ke 100 tisícům hrubého.

Automobilka z koncernu Volkswagen není zdaleka jediná firma v Česku, která před koncem roku překypuje štědrostí. Lépe řečeno: zaměstnavatelé přitlačit museli, protože o zaměstnance je nouze a třinácté platy jsou jedním z nástrojů, jak si je udržet. Hospodářská komora ČR ohlásila, že třinácté platy ke konci roku rozdá 56 procent všech společností v Česku.

Velké firmy ještě přitlačí. „Platí, že čím větší firma, tím spíše vyplatí bonus,“ upřesňuje mluvčí komory Miroslav Diro. Třináctý plat chystá 74 procent společností s více než 250 zaměstnanci. Podle Hospodářské komory lidé dostanou průměrně víc než 30 tisíc korun, nejčastěji se budou bonusy pohybovat mezi 15 a 35 tisíci.

Lépe se letos budou mít také brigádníci, které před svátky sháněla hlavně pošta a e-shopy. „Počítáme s navýšením až na 200 korun za hodinu,“ říká Marek Premus, personální šéf e-shopu Alza.cz.

S optimismem zatím mohou zaměstnanci vyhlížet i příští rok, výdělky mají vzrůst o více než osm procent. Firmy už tak nadšené nejsou. Tvrdí, že rostoucí mzdy brzdí jejich rozvoj.

Právě u vánočních odměn je vidět, jak si firmy uvědomují nutnost své lidi odměňovat. V roce 2016 rozdávalo tento bonus k výplatě podle Hospodářské komory 39 procent zaměstnavatelů. Loni to bylo 47 procent a letos už 56 procent firem. Není se co divit: na trhu práce chybí kolem půl milionu lidí.

„Dáváme čtyři tisíce všem. Výrobní závody k tomu podle výsledků hospodaření přidávají další peníze, odhaduji 1500 až šest tisíc korun,“ líčí Jiří Hlavatý, majitel textilky Juta ze Dvora Králové. Některé velké firmy ale vánoční odměny nerozdávají. „Institut třináctého platu jsme nikdy neměli jako součást odměňování. Máme průběžné osobní hodnocení,“ říká například mluvčí holdingu Student Agency Aleš Ondrůj.

Přidáno dostanou i hasiči

Letos se očekává růst mezd okolo 8,5 procenta. „Pro řadu podniků je současný růst mezd dlouhodobě neudržitelný. Dosud mohly podniky rostoucí náklady kompenzovat větším objemem tržeb, to se ale stane příští rok citelnějším problémem,“ upozornil už dříve ekonom Pavel Sobíšek z banky UniCredit.

Lidé však mohou být spokojení. Zkrátka totiž nepřijdou ani zaměstnanci placení z veřejných peněz. Hasiči a policisté si příští rok přilepší o osm procent, učitelé by měli dostat navrch dokonce 15 procent.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...