Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ZÁPISNÍK ZE SILICON VALLEY: Zahoďte myši a klávesnice!

Minority Report | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Minority Report | foto: 20th Century Fox

PALO ALTO Pověstná příští velká věc bude ovládání počítačů, mobilů, tabletů a dalších zařízení. Technologičtí giganti investují hlavně do umělé inteligence a rozpoznávání hlasu, velkou budoucnost má ale i rozšířená realita.

Místo v zrcátku, které musí lovit v kabelce, se může moderní žena zkontrolovat rychlým pohledem na tablet nebo telefon, který má samozřejmě vždy v pohotovosti. V jednodušší verzi stačí vypnout displej, v té sofistikovanější se využije přední kamera určená původně pro pořizování selfie.

Třeba společnost Modiface ale tento koncept dotáhla ještě o kus dál. Přímo v aplikaci dámě ukáže rovnou na jejím obličeji a v reálném čase, jak bude vypadat s různými druhy nalíčení. Využívá technologii takzvané rozšířené reality, kterou proslavila hra Pokémon Go. V Silicon Valley je ale populární už léta i mezi pány a nyní by měla vyřešit jedno velké dilema. Co v ovládání počítačů nahradí obstarožní myši a klávesnice?

Realita na kterou si můžete sáhnout

Místo pouhého zobrazování údajů o okolí, pokémonů nebo make-upu na displeji se totiž díky této technologii budou za pár let ovládat počítače doslova rukama a nohama. A co víc, bude to prý mnohem lepší než dnes.

„Jsme jenom pár let od chvíle, kdy budeme mít rozšířenou realitu v normálních brýlích, a díky tomu budeme vše konečně ovládat přirozeně,“ říká Ryan Pamplin, šéf startupu Metavision, který takový systém vyvíjí.

Ryan Pamplin, CEO Metavision

Ryan Pamplin, CEO Metavision

Uvažuje přitom daleko za slavné chytré brýle Google Glass, za Toma Cruise máchajícího rukama ve sci-fi filmu Minority Report nebo aktuální pokusy s virtuální realitou.

Příští velká věc

Pamplin chce, abychom se věcí, které ovládáme, mohli dotknout, protože tak jsme to dělali po tisíciletí. „Dnes používáme metafory, jako je myš na obrazovce. Přirozené je ale dotýkat se věcí přímo rukama. Třeba je chytit a otočit,“ pokračuje Pamplin s tím, že má oporu v psychologii. „Vše to vychází z neurověd, které nám ukazují, jak prolomit bariéru vůči počítači,“ dodává.

Zastáncem tohoto směru je svým způsobem i třeba Tim Cook. „Umožňuje nám to být stále spolu, mluvit spolu, vidět se navzájem,“ míní šéf Applu, jenž ale investuje hlavně do hlasového ovládání a prosazuje svou virtuální asistentku Siri. Podobně je na tom třeba konkurenční Microsoft, nebo Amazon.

Ať už budeme na počítače mluvit, nebo se přímo dotýkat věcí na jeho ploše, zdá se, že klikání a klapání to má za sebou. Ovládání je zkrátka příští velká věc.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Stavební pozemky Štěnkov
Stavební pozemky Štěnkov

Třebechovice pod Orebem - Štěnkov, okres Hradec Králové
2 540 805 Kč