Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zbytky peněz ze záchranného fondu EU investujte, radí experti

Mince eura – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mince eura – ilustrační foto | foto: Reuters

BERLÍN Nevyužité peníze v záchranném mechanismu eurozóny (ESM) by se daly využít k posílení investic v Evropské unii, a přispěly by tak k oživení ekonomiky podkopané sérií dluhových krizí a recesí. Podle německého listu Süddeutsche Zeitung to radí experti nastupujícímu předsedovi Evropské komise Jeanu-Cladu Junckerovi.

Stálý záchranný mechanismus ESM, který disponuje zhruba 500 miliardami eur (13,8 bilionu Kč), vznikl během dluhové krize v eurozóně. Může půjčovat vládám zemí v problémech výměnou za program přísných reforem. Od roku 2010 dostaly od ESM a jeho předchůdce EFSF Irsko, Portugalsko, Řecko, Španělsko a Kypr celkem 230 miliard eur. EFSF zastavil poskytování nových úvěrů v červenci 2013.

Přesun do fondu Investiční banky?

Juncker chce v listopadu předložit plán investic v sumě 300 miliard eur bez zvýšení dluhu. Investice by měly přispět k vymanění Evropy z recese a zvýšení zaměstnanosti. Země EU pověřily komisi a Evropskou investiční banku, aby navrhly konkrétní projekty, které podpoří ekonomický růst.

Podle návrhu expertů by se asi 80 miliard eur z ESM mohlo přesunout do investičního fondu ve správě investiční banky. Ta by pak tyto peníze mohla využít k financování projektů infrastruktury, uvedl list. Junckerova mluvčí zprávu agentuře Reuters odmítla komentovat, podle deníku je ale budoucí šéf komise této myšlence nakloněný.

Vícero návrhů

Berlín ale poukázal na to, že takový přesun by si vyžadoval změnu stanov. "ESM má jasně určený mandát - fungovat jako záchranný mechanismus," řekla ke zprávě mluvčí německého ministerstva financí.

O způsobu posílení investic v EU se nyní intenzivně debatuje. Předložen je například italský návrh na vytvoření nových nástrojů pro financování firem, francouzsko-německý návrh na podporu soukromých investic nebo polská propozice vytvořit společný fond v částce 700 miliard eur.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!